Dodawanie komentarza

Do tematu: Niemcy chcą polskiej ziemii

Niemcy chcą polskiej ziemii

PAP | 2004-02-21 11:14:20

Firma reprezentująca interesy Niemców wysiedlonych z Polski po 1945 roku zagroziła skierowaniem skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, jeśli Polska nie zaspokoi ich roszczeń.

O takiej perspektywie poinformował szef Pruskiego Powiernictwa w wywiadzie, który ma ukazać się w najnowszym "Welt am Sonntag". "Będziemy rozmawiali z polskimi władzami, i jeśli nam się nie uda, wówczas skierujemy sprawę do europejskiego trybunału" - powiedział gazecie Rudi Pawelka, który jest przewodniczącym rady nadzorczej Pruskiego Powiernictwa (Preussische Treuhand GmbH & Co.) i szefem Ziomkostwa Ślązaków.

Celem Pruskiego Powiernictwa jest zbieranie informacji o roszczeniach Niemców wysiedlonych m.in. z obecnych ziem polskich; firma oferuje im pomoc w ewentualnym odzyskaniu mienia na drodze sądowej. Pruskie Powiernictwo powstało po upadku muru berlińskiego w 1989 r.

Według Preussische Treuhand, co tydzień zgłaszają się do nich "dziesiątki" byłych niemieckich właścicieli pragnących odzyskać posiadłości, bądź uzyskać za nie odszkodowanie. Według Pavelki, około miliona wysiedlonych Niemców posiadało jakieś majątki na terenie dzisiejszej Polski - pisze agencja AFP za "Welt am Sonntag".

Polskie MSZ kilkakrotnie na forum Sejmu tłumaczyło, że nie ma podstaw do obaw, że prawo wspólnotowe UE mogłoby stać się podstawą do roszczeń rewindykacyjnych lub odszkodowawczych za mienie utracone przez Niemców w wyniku wysiedleń po II wojnie światowej.

Wiceminister SZ Sławomir Dąbrowa mówił w czerwcu ub.r., że kwestia następstw II wojny światowej została uregulowana zgodnie z prawem międzynarodowym w sposób całościowy w traktacie o regulacji końcowej w odniesieniu do Niemiec, podpisanym w Moskwie 11 września 1990 roku. Byłe nieruchomości niemieckie zostały przejęte przez Polskę w ramach procesu reparacyjnego, a ich status został uregulowany polskim prawem wewnętrznym opartym na umowie poczdamskiej z 1945 roku.

Ostatnio kilka sejmowych kół wystapiło z projektem uchwały, mającej na celu zablokowanie ewentualnych niemieckich roszczeń wobec Polski. Komisji sejmowe rozpatrzą go 3 marca.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (5):

Polska ukradła i musi oddać

...
~Christoph Jachimowic 2006-12-21 00:44:22


Niech Niemcy oddadzą nam pieniądze

...
~Gal Anonim 2004-03-04 06:56:49


Nie neguje, że ci ludzie są poszkodowani. Tylko za [1]

...
~GG 9033093 2004-02-23 04:12:37


Marszałkowie sejmu oddalają uchwałę

...
~kixo 2004-02-22 10:33:35

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę