Dodawanie komentarza

Do tematu: NIK: pełne użycie LRAD przez policję jest nielegalne

NIK: pełne użycie LRAD przez policję jest nielegalne

red. Adam Michalak | 2012-11-03 12:40:37

W sierpniu ub. roku ukazał się mój artykuł dotyczący zakupu przez polską policję zaawansowanych systemów transmisji dźwięku. W tym roku kontrolę zakupu nowych urządzeń przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli stwierdzając marnowanie publicznych pieniędzy.

W artykule z sierpnia 2011 roku ("LRAD już w polskiej policji") poruszona została kwestia nielegalnego użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym przypadku przez urządzenie generujące dźwięk o wysokim natężeniu (działające jak broń, w określonym punkcie). Rzecznik Komendy Głównej Policji stwierdził wówczas, że urządzenia nie będą używane do walki z tłumem, a jedynie do wydawania komunikatów.

Stanowisko Najwyższej Izby Kontroli:

NIK negatywnie ocenia przygotowania i realizację zakupu przez Komendę Główną Policji urządzeń nagłaśniających dużej mocy (LRAD), wyposażonych w moduł wysyłania sygnału wysokiej częstotliwości. Polskie prawo nie pozwala na stosowanie wysokich częstotliwości jako środka przymusu bezpośredniego. NIK poświadcza, że Policja skutecznie dezaktywowała moduł wysyłający tego typu sygnały, jednak wydatkowanie pieniędzy podatnika na środki niedozwolone polskim prawem NIK ocenia negatywnie.Pełen raport:
Kontrola LRAD


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę