Dodawanie komentarza

Do tematu: Rewolucja w wychowaniu

Rewolucja w wychowaniu

TVP/r.k. | 2006-11-03 09:13:55

Program „Zero tolerancji dla przemocy w szkole” przedstawił wicepremier, minister edukacji Roman Giertych w gdańskim gimnazjum nr 2. Zakłada on zapobieganie eskalacji chuligaństwa m.in. poprzez konsekwentne karanie uczniów już za drobne wykroczenia i naruszenia regulaminu szkoły.

Miejsce prezentacji zostało wybrane nieprzypadkowo – podkreśla minister. W gimnazjum nr 2 podczas lekcji doszło do molestowania seksualnego uczennicy przez kolegów. Po tym zdarzeniu 14-letnia Ania popełniła samobójstwo.

Jak podkreślił szef resortu edukacji, „zero tolerancji dla przemocy w szkole oznacza nową hierarchię kar dla uczniów, ale i nagrody oraz nowe przepisy w ustawie o systemie oświaty”. W ustawie tej Giertych chce umocnić rolę dyrektora szkoły i dodać rozdział nt. praw i obowiązków ucznia.

Według wicepremiera, założenia programu „Zero tolerancji” przyjmie w formie uchwały Rada Ministrów w ciągu 2–3 tygodni. Następnie będzie on rozpisany na konkretne akty prawne. – Od lutego - marca przystąpimy do realizacji punktów, które wymagają zmian ustawowych – powiedział Giertych.

Szef resortu edukacji zapowiedział ustanowienie specjalnej „nagrody za solidarność” – dla tych, którzy pomagają innym „w przypadkach gnębienia przez kolegów czy koleżanki”. Będzie też nowa hierarchia kar – dodał Giertych – wymieniając od najłagodniejszej: upomnienie, naganę, list do rodziców, publiczną naganę na apelu, skreślenie z listy uczniów i przeniesienie do innej szkoły.

Dyrektor szkoły będzie mógł zobowiązać ucznia do przeproszenia pokrzywdzonego i naprawienia szkody i „zadośćuczynienia za krzywdy poprzez pracę społeczną na rzecz szkoły, czy środowiska lokalnego”. Będzie mógł sprawdzać trzeźwość uczniów.

Wszystkie te środki dyrektor szkoły będzie mógł zastosować za zgodą rodziców lub pełnoletniego ucznia – zakłada program „Zero tolerancji”. W innym przypadku dyrektor skieruje „wniosek do sądu, który zobowiąże ucznia do odpowiedniego postępowania – tłumaczył minister.

Najsroższą karą ma być skierowanie ucznia do ośrodka wsparcia wychowawczego. Będzie można też, tak jak dotychczas, umieścić ucznia w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub w ośrodku socjoterapii.

Giertych chce zobowiązać dyrektorów szkół i nauczycieli do reagowania na wszystkie przejawy łamania dyscypliny szkolnej. – Dyrektor szkoły będzie miał prawny, a nie jak dotychczas – społeczny obowiązek zawiadamiania policji lub sądu o okolicznościach świadczących o demoralizacji nieletniego, a w szczególności o naruszaniu przez niego zasad współżycia społecznego, popełnieniu czynu zabronionego, używaniu alkoholu – zapowiedział minister.

W statutach szkół znajdą się zapisy o „godnym stroju” ucznia i zakazie używania telefonów komórkowych na lekcji. Szkoła będzie mogła też ograniczyć korzystanie z komórek w czasie przerw.

Policja i straż miejska ma informować rodziców o wagarującej młodzieży. Z kolei rady gmin będą miały prawo wprowadzić godzinę policyjną. Wówczas dzieci bez opieki dorosłych nie będą mogły przebywać w nocy w miejscach publicznych.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (16):

zniszczony Irak i wymordowana

...
~B.Z. 2006-11-07 04:01:48


i co tam "czaszka i kości"

...
~:-)) 2006-11-07 03:37:32


jesli ktos ma watpliwosci co

...
~polecam 2006-11-06 20:12:14


Nie mogę zrozumieć ... [1]

...
~Ant 2006-11-05 16:55:30


Założenia dobre lecz [4]

...
~obiektyw 2006-11-04 14:22:25


a co z PZU ?! ostatnio się [1]

...
~co jest grane ? 2006-11-03 10:15:46





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę