Dodawanie komentarza

Do tematu: Sejm w Sejmie

Sejm w Sejmie

Artur Kowalski: ND | 2004-02-16 17:10:00

Projekty aktów prawnych Unii Europejskiej oraz inne dokumenty UE podlegające konsultacjom z krajami członkowskimi Unii mają trafiać do specjalnie utworzonej sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Będzie ona opiniować proponowane przez rząd stanowiska w sprawach związanych z UE i formułować zalecenia dla rządu, co do ich kształtu. Specyfika funkcjonowania nowej komisji sprawi, że Sejm podzielony zostanie na część zajmującą się jedynie sprawami krajowymi i drugą - wpływającą na funkcjonowanie Polski w UE.

Na wspólnym posiedzeniu sejmowej Komisji Europejskiej oraz sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich posłowie rozpatrzyli wczoraj sprawozdania Podkomisji Nadzwyczajnej o poselskich projektach ustaw dotyczących współpracy pomiędzy Radą Ministrów a Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Polski w Unii Europejskiej oraz o utworzeniu Komisji Wspólnej ds. Unii Europejskiej. Połączone komisje rozpatrzyły również sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej o projektach uchwał o zmianie regulaminu Sejmu, które będą określać zasady wyboru i działania sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Może ona uzyskać kompetencje uprawniające ją do monitorowania działań rządu w zakresie czynności związanych z członkostwem Polski w UE. Rząd byłby zobowiązany przekazywać do Sejmu, a marszałek do komisji wszelkie dokumenty podlegające konsultacjom z państwami członkowskimi, projekty prawa unijnego, czy informację Rady Ministrów o stanowisku, jakie zamierza zająć rząd w danej sprawie podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej wraz z uzasadnieniem stanowiska. Komisja uzyskałaby również możliwość opiniowania polskich kandydatów na stanowiska członków: Komisji Europejskiej, Trybunału Obrachunkowego, sędziów Trybunału Sprawiedliwości i Sądu Pierwszej Instancji, członków Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Komitetu Regionów oraz dyrektora w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Opinie komisji powinny stanowić podstawę stanowiska rządowego. Komisja ds. UE będzie mogła uchwalić opinię o stanowisku rządu i formułować zalecenia dla Rady Ministrów.
Komisja ma być więc swoistym miniparlamentem, liczącym 46 członków. Jej skład miałby odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów poselskich oraz porozumień liczących co najmniej 15 posłów. Z dyskusji nad sprawami związanymi z funkcjonowaniem Polski w UE wykluczone mogłyby być więc ugrupowania niespełniające powyższego warunku. Posłowie wybrali wczoraj nowego przewodniczącego komisji. Został nim dotychczasowy wiceprzewodniczący tej komisji, poseł KP SLD Jerzy Czepułkowski. Jego kontrkandydatami byli Janusz Lewandowski (PO) oraz Aleksander Szczygło (PiS).


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę