Dodawanie komentarza

Do tematu: 62 lata temu...

62 lata temu...

TVP, Piotr Szubarczyk- ND/r.w. | 2006-08-01 11:36:43

Pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego, w 62. rocznicę jego wybuchu, uczczono w stolicy. Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. O 17, w godzinę "W", w stolicy i w innych miastach rozległy się syreny.

Na ulicach miasta zatrzymały się tramwaje, autobusy i część samochodów, przechodnie przystanęli na chwilę. O godz. 17.00 syreny dały znak do rozpoczęcia uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym) na warszawskich Powązkach.

Kwiaty i wieńce złożono też na grobie dowódcy sił powstańczych gen. Antoniego Chruściela "Montera". Znicze zapłonęły na innych mogiłach powstańców na Powązkach oraz w miejscach pamięci rozsianych po całym mieście.

Wieczorem duchowni różnych wyznań odmówili ekumeniczną modlitwę podczas uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani na Cmentarzu Wolskim. Na Kopcu Powstania Warszawskiego przy ul. Bartyckiej zapłonął ogień, który nie zgaśnie przez 63 dni - tyle, ile trwało powstanie.

O pamięć o Powstaniu Warszawskim i jego bohaterach apelował prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński podczas uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie.

Marszałek Sejmu Marek Jurek mówił, że Powstanie było dla Polaków najważniejszą bitwą II wojny światowej.
- Było po prostu bitwą o niepodległość Polski. To była bitwa, która miała jasny cel polityczny - przywrócić w Warszawie, w sercu Polski, suwerenną władzę Rzeczypospolitej - mówił marszałek Sejmu.

Pamięć

Sposób mówienia o Powstaniu Warszawskim narzucili nam komuniści. Tak skutecznie, że do dziś nie potrafimy się z tego wyzwolić. Według komunistów, ważne jest tylko jedno pytanie: czy warto było podejmować walkę? Pojawiała się zawsze jedna odpowiedź: nie warto, bo zapłaciliśmy za to zbyt wysoką cenę. To stwierdzenie okraszane było zawsze propagandowym sosem o różnych odcieniach, w zależności od "aktualnych zadań pracy propagandowej". Najpierw byli więc "zbrodniczy" przywódcy powstania, przeciwstawiani "prostemu ludowi", i "reakcyjna" Armia Krajowa, którą komunistyczna bezpieka upokarzała, znieważała i zabijała na oczach świata. Potem była "odwilż" i próby swoistego uczczenia bohaterów, w dalszym ciągu przeciwstawianych "nieodpowiedzialnym przywódcom". Dziś ci sami ludzie nadal chętnie występują w roli sędziów tych, którzy podjęli decyzję o rozpoczęciu walki. Mówią, że brakowało współdziałania z armią sowiecką, powtarzają stare kłamstwa o niemożliwości podjęcia przez Sowietów akcji z powodu "wydłużenia się linii zaopatrzenia" etc. Wspierają ich "rozsądni" analitycy, którym się wydaje, że walka o wolność to jest partia szachów. Powstanie Warszawskie było ogólnopolskim powstaniem w obronie niepodległości. Ogólnopolskim także dlatego, że w stolicy walczyli Polacy ze wszystkich regionów kraju, ukrywający się tu uciekinierzy z ziem wcielonych do Rzeszy i spod okupacji sowieckiej, młodzież podążająca tu w przekonaniu, że w stolicy Polski nastąpi decydujące rozstrzygnięcie o naszym narodowym bycie. Sytuacja była ze wszech miar tragiczna. W roku 1920 mogliśmy się bronić przed bolszewicką nawałą orężem. W roku 1944 przychodziła ona do nas jako "wyzwoliciel", "sojusznik naszych sojuszników". Nie było złudzeń co do intencji, ale też nie było dobrego rozwiązania, zależnego tylko od nas. Młody żołnierz powstania, poeta Józef Szczepański, napisał krótko przed śmiercią: "Czekamy ciebie, czerwona zarazo, byś wybawiła nas od czarnej śmierci"... Jedyne, co nam pozostało, to walczyć, krzyczeć głośno na cały świat. Tak uczyniliśmy. Dziś jest pora, by troskliwie pozbierać porozrzucane jeszcze pamiątki tego czasu, by pokłonić się bohaterom i nazwać ich wszystkich po imieniu. Tylko tyle. Aż tyle.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (8):

Dlaczego nie przypomina się,że

...
~KRAK 2006-08-05 13:18:39


to sa wazne tematy ALE...

...
~rewelacja !!! 2006-08-02 10:07:29


Powstanie trwa nadal

...
~Raynold 2006-08-02 05:08:11


wieczny szacunek dla bohaterów

...
~m24 2006-08-02 00:44:28


!

...
~Ant 2006-08-01 20:14:11


Pamiątki

...
~X 2006-08-01 18:57:03


przychylam się [1]

...
~net_am 2006-08-01 13:54:37





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę