Dodawanie komentarza

Do tematu: Większe prawa kosztują

Większe prawa kosztują

Artur Kowalski/ND | 2004-02-03 02:04:18

Obowiązujący od początku tego roku pakiet ustaw ubezpieczeniowych zawiera szereg rozwiązań mających na celu poprawienie pozycji konsumentów wobec zakładów ubezpieczeniowych. Za wzmocnienie swojej pozycji zapłacą jednak sami ubezpieczający się. Towarzystwa poniosą bowiem dodatkowe koszty związane np. z koniecznością budowy statystyki ubezpieczeniowej, które wcześniej czy później przerzucone zostaną na klientów.
Ustawa o działalności ubezpieczeniowej ma wzmacniać ochronę interesu konsumentów zawierających umowę ubezpieczenia na życie. Zakłady ubezpieczeń zobowiązane są m.in. do zamieszczania w warunkach umowy szczegółowych informacji definiujących np. poszczególne świadczenia czy wyjaśnienia zasad ustalania świadczeń. Wszystkie te informacje towarzystwa powinny przedstawić w sposób zrozumiały dla klienta. Według Aleksandra Daszewskiego, radcy prawnego Urzędu Rzecznika Ubezpieczonych, wyjaśnienie specyfiki zawieranej umowy ubezpieczenia ma zapobiec masowemu zjawisku odchodzenia klientów od umów ubezpieczenia na życie z opcją inwestycyjną. Skuteczność tego przepisu jest jednak wątpliwa. Przeciętnemu konsumentowi trudno jest bowiem zrozumieć niuanse ubezpieczeń. Daszewski zaznaczył, że w tym przypadku wiele będzie zależało od agentów ubezpieczeniowych i ich umiejętności wyjaśnienia specyfiki konkretnego ubezpieczenia. Dotychczasowa praktyka pokazuje jednak, że wielu agentom nie zależy na rzetelnym informowaniu klientów, lecz jedynie na sprzedaży ubezpieczenia.
Klienci towarzystw ubezpieczeniowych często mieli zastrzeżenia co do wyników prowadzonego przez ubezpieczycieli postępowania. Teraz mogą jednak zapoznać się z dokumentacją decydującą o likwidacji szkody i wysokości odszkodowania. Oprócz prawa wglądu w akta szkodowe istnieje możliwość wykonania ich odpisu i kserokopii. Nowym rozwiązaniem jest możliwość korzystania przez nabywcę samochodu z polisy OC wykupionej przez sprzedawcę pojazdu do czasu jej upływu.

Od 1 maja osoby udające się do państw Unii Europejskiej i kilku innych krajów nie będą musiały wykupywać tzw. zielonej karty. Kierowcy będą tam bowiem objęci ubezpieczeniem OC obowiązującym w Polsce. Rozszerzenie terytorialnego zakresu obowiązywania ubezpieczenia może oznaczać konieczność podwyższenia cen polis. Zdaniem Daszewskiego, jeśli dojdzie do takiej sytuacji, to raczej u mniejszych ubezpieczycieli. Klienci firm ubezpieczeniowych muszą być jednak gotowi na podwyżki. Dodatkowe obowiązki nałożone na towarzystwa ubezpieczeniowe wiążą się z koniecznością poniesienia przez nie dodatkowych nakładów, a ich finansowanie z zysków ubezpieczycieli jest jednak mało prawdopodobne.

Od każdej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zakłady ubezpieczeń będą uiszczały opłatę ewidencyjną równowartości 1 euro przeznaczoną na Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
Niewspółmiernie większe wydatki będą związane z koniecznością utworzenia statystyki ubezpieczeniowej. Bazy danych, których koszty utworzenia liczone są w milionach złotych, będą zawierały informacje np. o wypłaconych odszkodowaniach czy o przebiegu szkodowości w poszczególnych rodzajach ubezpieczeń.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę