Dodawanie komentarza

Do tematu: W interesie zagranicznych firm

W interesie zagranicznych firm

Małgorzata Goss/Nasz Dziennik | 2004-01-30 01:03:01

Ograniczenie obowiązku posługiwania się językiem polskim w obrocie prawnym na terenie naszego kraju godzi w interesy polskich pracowników oraz rodzimych firm. Będzie też sporo kosztowało budżet państwa. Rządowy projekt ustawy o języku polskim to element lobbingu zagranicznych firm, które pragną zrzucić z siebie koszty tłumaczenia dokumentów.

Działając w interesie zagranicznego lobby, postkomunistyczny rząd zlekceważył polskie przedsiębiorstwa, konsumentów i pracowników.
Według sejmowej komisji kultury, projekt zmian w ustawie o języku polskim przygotowany przez podkomisję "nie uwzględnia w dostatecznym stopniu kulturotwórczej roli języka ojczystego". Nie zapewnia on także w dostatecznym stopniu ochrony konsumentów i pracowników. Komisja kultury w swoim sprawozdaniu zwróciła także uwagę, iż projekt "w sposób istotny ogranicza używanie języka polskiego w obrocie prawnym". "Wprowadzona zasada, że na terytorium Polski można sporządzać tekst umowy o świadczeniu pracy w języku innym niż polski, co prawda znosi bariery, lecz jednocześnie może stwarzać poważne ograniczenia przy ewentualnym rozstrzyganiu sporów w polskich sądach i urzędach" - stwierdziła komisja. Posłowie odrzucili jednak propozycję, by otwarcie wezwać podkomisję do rozpoczęcia pracy nad projektem od początku.
Rządowy projekt nowelizacji ustawy o języku polskim zmierza do ograniczenia obowiązku posługiwania się językiem polskim w obrocie prawnym na terenie naszego kraju. Rząd Millera uważa, że język ojczysty powinien obowiązywać tylko na linii firma - konsument, tj. przy znakowaniu i opisywaniu towarów i usług. Przy sporządzaniu dokumentacji wewnętrznej firm i w obrocie prawnym można by natomiast używać dowolnego języka obcego. Formalnie zachowano by zasadę zawierania umów o pracę na terytorium Polski w języku polskim, ale w praktyce to nie pracobiorca, lecz zagraniczna firma decydowałaby, w jakim języku spisze umowę z pracownikiem. Podczas dyskusji w Komisji Europejskiej w trakcie pierwszego czytania projektu posłowie LPR zwracali także uwagę, że ograniczenie stosowania języka polskiego w obrocie prawnym w praktyce uniemożliwi normalną pracę polskim sądom i organom podatkowym. Nowelizacja pociągnie za sobą ogromne wydatki budżetowe na tłumaczenie dokumentów.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę