Dodawanie komentarza

Do tematu: Długi żywot lustracji Oleksego

Długi żywot lustracji Oleksego

TVP, r.o/r.n. | 2005-06-20 04:05:17

Do 11 lipca odroczono rozprawę apelacyjną w lustracji Józefa Oleksego, gdyż jeden z obrońców mec. Andrzej Sandomierski, wypowiedział mu pełnomocnictwo. Dziś, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie doszło do zeznań świadka, którym miał być szef Wojskowych Służb Informacyjnych z lat 1994-96 gen. Konstanty Malejczyk. W wakacje natomiast można się spodziewać letnich wakacji któregoś z uczestników procesu - pogoda będzie sprzyjała.

22 grudnia 2004 roku Sąd Lustracyjny I instancji orzekł, że Oleksy zataił swą tajną i świadomą współpracę ze służbami specjalnymi PRL. Sąd uznał, że w latach 1970-1978 Oleksy był agentem Wywiadu Operacyjnego - tajnej do dziś struktury wywiadu wojskowego PRL.

Oleksy wiele razy powtarzał, że był tylko "oficerem rezerwy, szkolonym na czas zagrożenia wojennego w formacji rozpoznania wojskowego". Obrona wskazywała, że tego typu związku z AWO nie podlegają w ogóle lustracji.

Oleksy zaprzeczył, by był agentem, i wniósł odwołanie, w którym domaga się pełnego oczyszczenia go z zarzutu. Wyrok II instancji nie będzie ostateczny ani w wypadku utrzymania wyroku I instancji (wtedy Oleksemu pozostanie jeszcze skarga kasacyjna do Sądu Najwyższego), ani w razie oczyszczenia Oleksego (wtedy do SN może się odwołać rzecznik). Sąd może też zwrócić sprawę do I instancji. Dopiero osoba uznana przez SN za kłamcę lustracyjnego nie może przez 10 lat pełnić funkcji publicznych.

=====================
- Puk, puk!
+ Kto tam?
- polskie prawo
+ tutaj nikogo nie ma!
- ależ bardzo przepraszam
=====================


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę