Dodawanie komentarza

Do tematu: Dymisja za prywatyzację

Dymisja za prywatyzację

Zenon Baranowski | 2004-01-18 06:34:59

Część opozycyjnych parlamentarzystów zdecydowanie krytykuje planowaną przez rząd prywatyzację grupy zakładów energetycznych G-8.

W przypadku podjęcia decyzji o prywatyzacji grupy G-8, szczególnie bez przeprowadzenia wcześniej publicznej debaty, Liga Polskich Rodzin zamierza zgłosić wniosek o natychmiastową dymisję rządu Leszka Millera. - Chciałbym rząd ostrzec przed jakimikolwiek działaniami wyprzedającymi w ręce obcego kapitału energetykę polską - dobitnie podkreślił Roman Giertych, jeden z liderów LPR. Jego zdaniem, sprzedaż grupy G-8 oznacza utratę suwerenności energetycznej branży, co równa się zdradzie stanu.

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje sprzedać od 10 do 85 proc. udziałów w grupie G-8. Tworzy ją osiem zakładów energetycznych z północnej i centralnej Polski (Olsztyn, Elbląg, Kalisz, Koszalin, Gdańsk, Słupsk, Toruń i Płock). Stanowią one największą sieć dystrybucji energii w Polsce. Dochody z prywatyzacji G-8 mają zgodnie z oczekiwaniami rządu zostać przeznaczone do łatania dziury budżetowej.
Parlamentarzyści domagają się także od Ministerstwa Finansów, aby nakazało urzędom skarbowym przeprowadzenie kompleksowej kontroli majątków osób z jednostek samorządowych województwa mazowieckiego, które wydawały naruszające prawo decyzje o udzieleniu pozwolenia na budowę hipermarketów lub sprzedaż ziemi na ten cel. Jak wykazała kontrola NIK, takich decyzji na Mazowszu od 1998 r. podjęto ponad połowę. Stwierdzone straty i nieprawidłowości finansowe wyniosły blisko 4 mln zł. Według inspektorów NIK, tak wiele przypadków łamania obowiązujących procedur świadczy o możliwości korupcji. Resort finansów poinformował nas, że taki wniosek, gdy wpłynie do ministerstwa, zostanie rozpatrzony, lecz nie wiadomo, z jakim skutkiem.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę