Dodawanie komentarza

Do tematu: SDPL i GMO

SDPL i GMO

Wojciech Wybranowski: ND, r.r./r.n. | 2005-02-19 01:42:12

Kolejny raz na obradach sejmiku wielkopolskiego nie doszło do projektu ogłoszenia Wielkopolski strefą "wolną od genetycznie modyfikowanej żywności i nasion", co uczyniono już w innych regionach kraju. Sprawę zablokował Zbiegniew Ajchler z SDPL, który stwierdził, że komisja rolnictwa sejmiku nie przygotowała wspólnego stanowiska w tej sprawie.

Jak się okazuje wspólne stanowisko komisji w tej sprawie jest gotowe od kilku tygodni, a pod opinią widnieje również podpis Ajchlera.

Organizmy modyfikowane genetycznie otrzymuje się po wszczepieniu do genomu modyfikowanego organizmu fragmentu DNA z innego organizmu. Największe obawy wzbudza bezpośrednia szkodliwość produktów GMO na organizm ludzki. Białka, które są produktami ekspresji transgenów, mogą modyfikować przebieg metabolizmu komórek i prowadzić do powstania szkodliwych związków chemicznych powodujących wiele chorób, uczuleń itp. Pojawiają się również głosy, że przy produkcji GMO i traktowaniu ich antybiotykami istnieje ryzyko uodpornienia się organizmów ludzkich na działanie tych antybiotyków.

Do największych międzynarodowych koncernów produkujących nasiona i żywność zmodyfikowaną genetycznie należy firma Monsanto. Firma ta wypuściła na rynek dwie substancje powodujące choroby nowotworowe: PCB - w 1929 roku, i silnie toksyczny DDT - w 1945 roku. Monsanto była jedną z pięciu firm produkujących środki chemiczne (Agent Orange) dla armii amerykańskiej walczącej w Wietnamie. Amerykańscy weterani tej wojny pozwali potem do sądu wszystkie te firmy, zarzucając im ukrywanie przed nimi informacji, że produkowany przez nie defoliant zawierał niezwykle trujące zanieczyszczenia, którym - jak się później okazało - był niezwykle szkodliwy, najbardziej trujący środek, jaki dotychczas wyprodukowano, o nazwie dioxin. Monsanto ma w ostatnich latach spore kłopoty także z farmerami. Kanadyjscy rolnicy, którzy zgodzili się na stosowanie zmodyfikowanych genetycznie nasion rzepaku - canoli, stwierdzili, że zbiory są o 21 proc. niższe od tych, które uzyskiwali, stosując nasiona naturalne. Farmerzy amerykańscy, którzy zaczęli stosować - zdegenerowane przez Monsanto - nasiona bawełny, również doznali ogromnych strat. Zażądali oni od tej firmy kilku milionów USD rekompensaty.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (4):

proponuję zmodyfikować

...
~debil 2005-03-17 16:04:18


GMO

...
~lol 2005-03-16 09:35:45


Modyfikacje genetyczne...

...
~irobot 2005-02-21 14:50:01


Jak to ciągnie swój do swojego

...
~ŚWITaNIE?C! 2005-02-21 12:01:29





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę