Dodawanie komentarza

Do tematu: ¦wiêto Niepodleg³o¶ci

¦wiêto Niepodleg³o¶ci

Piotr Szubarczyk: ND, w³asne | 2004-11-10 18:56:39

11 listopada 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska odzyska³a wolno¶æ. Tego dnia podpisano z Niemcami porozumienie o zawieszeniu broni. Skoñczy³a siê I wojna ¶wiatowa.W tym roku obchodzimy 86 rocznicê tego wydarzenia.

Niemal ka¿dy Polak wie, jak± rolê w naszej historii odegra³a Pierwsza Kompania Kadrowa, która w sierpniu 1914 r. wyruszy³a z krakowskich Oleandrów do zaboru rosyjskiego - jako zal±¿ek odradzaj±cego siê Wojska Polskiego. Cztery lata pó¼niej spe³ni³ siê sen pokoleñ: odrodzi³o siê pañstwo polskie. Wiemy te¿, jak± rolê odegra³y Legiony Józefa Pi³sudskiego; znamy dramatyczne wydarzenia zwi±zane z kryzysem przysiêgowym roku 1917, uwiêzieniem pó¼niejszego naczelnika pañstwa polskiego i jego tryumfalnym powrotem w listopadzie 1918 r. do Warszawy.

Na tym tle zdumiewaj±co niska jest w powszechnej ¶wiadomo¶ci wiedza na temat Polskiej Organizacji Wojskowej (POW), która odegra³a tak znacz±c± rolê w polskim czynie niepodleg³o¶ciowym - w okresie I wojny ¶wiatowej i tu¿ po jej zakoñczeniu.

POW
by³a tajnym sprzysiê¿eniem Narodu Polskiego, zawi±zanym pod koniec pa¼dziernika 1914 r. - na pocz±tku wojny, dok³adnie przed 90 laty. Peowiacy tworzyli niepowtarzaln± konfederacjê niepodleg³o¶ciow±, docieraj±c± do wszystkich polskich stanów i ¶rodowisk. Dla pokolenia m³odych Polaków z pocz±tku XX w. POW by³a tak± sam± ¿yciow± legend±, jak pó¼niej Armia Krajowa dla pokolenia ich dzieci.
Organizacja powsta³a z inicjatywy Józefa Pi³sudskiego w Warszawie. Nie by³a budowana od podstaw, narodzi³a siê z po³±czenia Polskich Dru¿yn Strzeleckich i Zwi±zku Strzeleckiego. Zwi±zek Strzelecki by³ patriotyczn±, paramilitarn± organizacj±, za³o¿on± w 1910 r. we Lwowie. Bli¼niacza organizacja w Krakowie nazywa³a siê "Strzelec". Organizacje strzeleckie by³y kierowane przez tajny Zwi±zek Walki Czynnej - za³o¿ony ju¿ w roku 1908 przez Pi³sudskiego, dzia³aj±cy we wszystkich zaborach, tak¿e w ¶rodowiskach polskiej m³odzie¿y akademickiej poza krajem.
Fenomen POW polega³ na jej powszechno¶ci. To nie by³a elitarna organizacja patriotycznej m³odzie¿y, jakich w przesz³o¶ci by³o wiele. W okresie wojny do POW przystêpowali gremialnie Polacy z ró¿nych warstw spo³ecznych, zrzeszeni wcze¶niej w jakikolwiek sposób: czy to jako wiejskie kó³ko rolnicze, czy ma³omiasteczkowa ochotnicza stra¿ po¿arna, czy jako dru¿yna sportowa. Powstawa³a nadrzêdna "organizacja organizacji", zjednoczona wspólnymi celami formu³owanymi w zale¿no¶ci od rozwoju sytuacji na frontach wojny: najpierw by³a to dzia³alno¶æ wywiadowcza i dywersyjna, skierowana przeciwko Rosji. Wielk± rolê odegra³y w tym dziele kobiece oddzia³y POW, dzi¶ kompletnie zapomniane. Wywiadowczynie peowiaczki dostarcza³y dane wywiadowcze kurierkom I Brygady Legionów, które przewozi³y je do sztabu.

Po aresztowaniu Józefa Pi³sudskiego oraz internowaniu legionistów, którzy nie chcieli sk³adaæ przysiêgi wierno¶ci cesarzom (w lipcu 1917 r.), POW prowadzi³a dzia³alno¶æ konspiracyjn± skierowan± przeciwko Niemcom i Austriakom. By³o to mo¿liwe dziêki przezorno¶ci i zmys³owi politycznemu Józefa Pi³sudskiego, który nie pozwoli³ na wcielenie wszystkich peowiackich si³ do I Brygady. Czê¶æ z nich pozosta³a przy dotychczasowych dzia³aniach i nie zosta³a internowana w roku 1917. Pod koniec wojny uczestniczy³a w przejmowaniu w³adzy w Galicji i w rozbrajaniu Niemców w Kongresówce. Po tych decyduj±cych wydarzeniach zosta³a wcielona w szeregi Wojska Polskiego, przy czym na Ukrainie dzia³a³a konspiracyjnie a¿ do lata 1920 r.
Komendantem g³ównym POW by³ Józef Pi³sudski, a od lipca 1917 r., po uwiêzieniu go w Magdeburgu, Edward Rydz-¦mig³y, pó¼niejszy marsza³ek Polski.

Nowa POW
- nawi±zuj±ca do tradycji niepodleg³o¶ciowych pierwszej organizacji - powsta³a w lutym 1918 r. w Poznaniu. Jej cz³onkowie walczyli w powstaniu wielkopolskim w latach 1918-1919. W listopadzie 1918 r. wielkopolska POW za¿±da³a natychmiastowego po³±czenia zaboru pruskiego z pozosta³ymi ziemiami Polski. Zorganizowa³a S³u¿by Stra¿y i Bezpieczeñstwa, które walczy³y w powstaniu.
W lutym 1919 r. powsta³a POW Górnego ¦l±ska. By³a to najwa¿niejsza polska si³a zbrojna w trzech powstaniach ¶l±skich lat 1919-1921. POW Górnego ¦l±ska zakonspirowana by³a pocz±tkowo pod szyldem Centrali Wychowania Fizycznego. Pó¼niej wyst±pi³a ju¿ jawnie w obronie polskich interesów na ¦l±sku. Szkoli³a swych cz³onków do walki z Niemcami, ochrania³a akcjê plebiscytow±; w styczniu 1921 r. razem ze Zwi±zkiem Hallerczyków utworzy³a Dowództwo Obrony Plebiscytu. By³a to wielka si³a, licz±ca oko³o 30 tysiêcy ludzi! W III powstaniu ¶l±skim DOP przekszta³ci³o siê w Naczeln± Komendê Wojsk Powstañczych.

M³odzie¿owa POW
Po I wojnie ¶wiatowej postanowiono wykorzystaæ etos POW w dziele patriotycznego wychowania m³odzie¿y. Bardzo szybko, bo jeszcze podczas trwania wojny z bolszewikami, powsta³a m³odzie¿owa POW - pañstwowa organizacja wychowawcza, zrzeszaj±ca m³odzie¿ pozaszkoln±, przedpoborow±, g³ównie ze ¶rodowisk ma³omiasteczkowych i wiejskich. Organizacja prowadzi³a przysposobienie wojskowe i wychowanie fizyczne. Odegra³a ogromn± rolê w dziele patriotycznego wychowania m³odzie¿y, która w czasie II wojny ¶wiatowej znalaz³a siê w szeregach konspiracyjnej armii Polskiego Pañstwa Podziemnego.

Skazani na zapomnienie
Jednym z najwybitniejszych peowiaków by³ August Emil Fieldorf - ¿o³nierz I Kompanii Kadrowej, pó¼niej legionista, uczestnik wojny bolszewickiej, oficer Wojska Polskiego, szef Kedywu AK, zastêpca ostatniego komendanta g³ównego AK. Kiedy w 1953 roku komuni¶ci skazali go w haniebnym "procesie" na karê ¶mierci ("wyrok" wykonano przez powieszenie na Mokotowie), w uzasadnieniu "wyroku" zbrodniarze przytoczyli dodatkowe "okoliczno¶ci obci±¿aj±ce" genera³a "Nila": "Ju¿ jako m³ody ch³opiec wstêpuje do Zwi±zku Strzeleckiego, potem do Legionów". I o to przede wszystkim chodzi³o w tym "wyroku"! Konkluzja uzasadnienia: "S±d uzna³ za niezbêdne ca³kowite wyeliminowanie oskar¿onego ze spo³eczeñstwa, orzekaj±c karê ¶mierci".

Po wojnie komuni¶ci "orzekli" karê ¶mierci przez zapomnienie dla wszystkich strzelców, peowiaków i legionistów jako wrogów swej ojczyzny - Zwi±zku Sowieckiego. Cieñ tego wyroku rozci±ga siê do dzi¶ nad Polsk± w postaci braku znajomo¶ci w³asnej historii, pomieszania pojêæ, zamazania granicy miêdzy zdrajcami i bohaterami, kamuflowaniem komunistycznej kolaboracji sztafa¿em lewicowo¶ci, jawnym szyderstwem z najpiêkniejszych tradycji patriotycznych i niepodleg³o¶ciowych.


Mikros³uchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (7):

www.swietoniepodleglosci.pl

...
~swieto 2009-11-11 05:37:10


piêknie napisane

...
~asdfghjkl 2008-11-06 16:42:26


¦wiêto Niepodleg³o¶ci

...
~Gosiaczek97!:) 2008-10-30 14:48:14


Aaaaaaaa...

...
~None 2007-11-04 14:56:50


Hej

...
~APosXWUGObF 2006-05-04 11:17:07


POW W Powstaniu Wielkopolskim

...
~HRVrxdJpICUw 2005-11-08 23:32:31


Szanujmy tradycjê.Wolno¶æ

...
~Kuzyn 2004-11-12 07:05:34





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanis³aw Michalkiewicz
Nasze kana³y RSS:
g³ówny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertê