Dodawanie komentarza

Do tematu: Debata o karze śmierci

Debata o karze śmierci

TVP: Agnieszka Slifirska | 2004-10-20 06:42:41

Przywrócenie instytucji kary śmierci jest odpowiedzią na coraz więcej zbrodni popełnianych ze szczególnym okrucieństwem, nierzadko dla przyjemności, bez powodu, dla pieniędzy – powiedział w środę w Sejmie poseł Zbigniew Ziobro przedstawiając projekt zmian w prawie karnym, autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, przywracającym karę śmierci.

Za odrzuceniem projektu są SLD i SdPl. Tego samego zdania jest także Platforma Obywatelska.

Wnioskodawcy proponują, by kara śmierci orzekana była za ludobójstwo i zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Nie wolnoby jej orzec wobec nieletniego i kobiety ciężarnej.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że ocenianie kary śmierci pod względem norm moralnych, zabraniających zabijania, doprowadziłoby do rozbrojenia wojska i policji. Zaznaczył, że Kościół katolicki uznaje za uzasadnione prawo i obowiązek władzy publicznej do wymierzania kar odpowiednich do ciężaru przestępstwa. Poseł PiS zaznaczył, że Kościół nie wyklucza jednocześnie stosowania kary śmierci "w przypadkach najwyższej wagi".

Zbigniew Ziobro wyraził przekonanie, że kara śmierci jest swoistą obroną konieczną społeczeństwa przed najniebezpieczniejszymi bandytami. – Kara śmierci jest karą sprawiedliwą, skuteczną, etycznie dopuszczalną – podkreślił poseł PiS.

Posłowie PiS chcą ponownego umieszczenia w systemie prawnym tej kary, gdyż – jak czytamy w uzasadnieniu – zabójstwo niewinnego człowieka "jest nie tylko odrażającą, ale także godną najwyższego potępienia zbrodnią". Adekwatną karą do takiego czynu jest, według wnioskodawców, właśnie kara śmierci.

Posłowie PiS chcą, by sąd miał możliwość wymierzenia tej kary za zbrodnie ludobójstwa lub zabójstwa kwalifikowanego, czyli dokonanego ze szczególnym okrucieństwem, zgwałceniem lub rozbojem albo popełnionego na wielu osobach. Takiej kary nie można byłoby zastosować wobec osoby w wieku poniżej 18 lat lub kobiety ciężarnej. Nie można byłoby wykonać kary na osobach chorych obłożnie lub psychicznie – do czasu wyzdrowienia.

Projekt przewiduje m.in., że sąd orzekający karę śmierci (w składzie pięcioosobowym) musiałby być jednomyślny, bez zdania odrębnego ze strony żadnego z sędziów czy ławników. Egzekucja (wobec cywili przez powieszenie, wobec żołnierzy - rozstrzelanie) odbywałaby się tylko w obecności prokuratora, naczelnika zakładu karnego i lekarza, ewentualnie także przy udziale duchownego i obrońcy skazanego.

Parlamentarne kluby SLD i SdPl złożyły wnioski o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Losy projektu rozstrzygną się w piątkowym głosowaniu.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

kara śmierci

...
~dr R.J 2006-07-28 06:24:27





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę