Dodawanie komentarza

Do tematu: Codename: panzers slander

Codename: panzers slander

JS: ND | 2004-09-29 19:06:21

Gra komputerowa "Codename: panzers", zgodnie z fabułą której to Polska rozpoczęła II wojnę światową, napadając na Niemcy, będzie od 1 października rozprowadzana na terenie Stanów Zjednoczonych.

Przeciwko rozpowszechnianiu gry, która zawiera kłamstwa historyczne, zaprotestowały organizacje polonijne. Sprawą obelżywej dla Polski i naszego Narodu gry zajął się Kongres Polonii Amerykańskiej. Jak dotychczas polskie MSZ nie zajęło w tej sprawie oficjalnego i zdecydowanego stanowiska.

Mieszkający w USA Polacy nie kryją swego oburzenia. - Wyprodukowana na Węgrzech gra jest próbą wprowadzenia w błąd amerykańskich dzieci i młodzieży - uważają przedstawiciele miejscowej Polonii. Grając, trudno oprzeć się wrażeniu, że "to świetna zabawa być nazistą". Gracz może "wcielić się" w hitlerowskiego dowódcę, który atakuje aliantów i "broni honoru III Rzeszy".
Autorzy "Codename: panzers" sugerują, że to Polacy wywołali II wojnę światową, przedstawiając Hitlera i faszystów jako niewinne ofiary polskiej agresji. Niektóre sceny sugerują także, że polscy żołnierze to banda pijaków i tchórzy.

Przedstawiciele polskiej społeczności w Stanach Zjednoczonych nie ukrywają, że zawarte w fabule gry kłamstwa pogłębią jedynie wśród Amerykanów niewiedzę na temat przyczyn wybuchu II wojny światowej. - W dzisiejszym świecie dzieci i młodzież bardzo często więcej dowiadują się o historii z programów telewizyjnych, filmów i innych mediów niż z książek - uważa Frank Milewski, przewodniczący Komitetu Dokumentacji Holokaustu przy Kongresie Polonii Amerykańskiej. - Jeśli nauczą się tej historii źle, to tak ją zapamiętają - stwierdza Milewski. Oburzenie mieszkających w Ameryce Polaków budzi też fakt, że gra pogłębia i utwierdza konsekwentnie budowany od wielu lat przez wrogie Polsce środowiska fałszywy stereotyp Polski i Polaka. O ile jeszcze niedawno, posługując się kłamstwami i medialnymi manipulacjami, przedstawiano ich jako współodpowiedzialnych za wymordowanie Żydów, o tyle obecnie dokonano znacznego przełomu w szkalowaniu Polaków, wprost przedstawiając nas jako sprawców II wojny światowej, a więc i ludobójstwa narodów Europy, w tym żydowskiego holokaustu.
KPA skontaktował się w sprawie kłamstw zawartych w grze z CDV Software Entertaiment USA w Cary - firmą zajmującą się rozpowszechnianiem "Codename: panzers" na rynku amerykańskim. Przedstawiciele koncernu zaprzeczyli jednak zarzutom, twierdząc, że gra nie zawiera żadnych nieprawdziwych informacji. Zwolennicy wprowadzenia jej na amerykański rynek uważają także, że to tylko zabawa, której nikt nie bierze serio.

We wrześniu Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota rozpoczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie "Codename: panzers". Zbadanie sprawy zleciła Prokuratura Krajowa w celu ustalenia, czy gra może mieć znamiona przestępstwa propagowania ustroju faszystowskiego, nawoływania do waśni narodowościowych lub znieważania Narodu Polskiego.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

suchar

...
~michal0-17@tlen.pl 2004-09-30 14:23:06


w mordę szwabów

...
~ten facio to swir 2004-09-30 08:02:03

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę