Dodawanie komentarza

Do tematu: Przeciw przemocy

Przeciw przemocy

Piotr Wiśniewski, Rzeszów /ND | 2004-01-09 21:25:37

Przeciw przemocy w mediach protestują rzeszowskie organizacje obywatelskie. W sobotę przed Sejmem RP w Warszawie ma się odbyć pokojowa manifestacja, która ma przypomnieć posłom o obywatelskim projekcie Ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu i zdopingować ich do szybszej pracy nad nim.

Członkowie Komitetu Obrony Dzieci i Młodzieży przed Patologiami Społecznymi oraz Rzeszowskiego Porozumienia przeciw Pornografii poinformowali, że w liczbie kilkudziesięciu członków przeprowadzą w tę sobotę manifestację w Warszawie w godzinach 11.00-14.00. W tym czasie delegacja manifestujących ma spotkać się z marszałkiem Sejmu. Następnie planuje udać się także do przewodniczącej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich. Członkowie Komitetu liczą na spory udział w manifestacji mieszkańców Warszawy.
Projekt ustawy jest bardzo krótki. Zawiera tylko 5 artykułów. Pierwszy podaje definicje pojęć: "produkty środków masowego przekazu", "przemoc", "wulgarne przedstawianie" oraz "obsceniczność". Artykuł 2 wprowadza 16 zakazów, m.in. zakaz emisji w godz. 06.00-22.00 w telewizji i radio audycji zawierających przemoc - opisywanie lub pokazywanie brutalnych, odrażających, przerażających bądź okrutnych scen, mogących zagrażać psychicznemu bądź fizycznemu rozwojowi dzieci lub młodzieży, i obsceniczność - sceny, słowa, zwroty lub gesty pokazujące lub opisujące seksualność człowieka bądź ludzi w sposób mogący zagrażać psychicznemu lub fizycznemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Pozostałe artykuły mówią o tym, że zapisy projektu dotyczą wszelkich podmiotów i wprowadzają sankcje za naruszenie przepisów projektu.
Obywatelski projekt Ustawy o zakazie promowania przemocy w środkach masowego przekazu został wniesiony do laski marszałkowskiej w połowie 2001 r. przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ustawy o Zakazie Promowania Przemocy w Środkach Masowego Przekazu z siedzibą w Przemyślu. Powstał on na podstawie ustawy z 24 czerwca 1999 r. o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli. 15 maja 2001 r. ówczesny marszałek Sejmu Maciej Płażyński wydał postanowienie o rejestracji Komitetu, które nadało mu osobowość prawną, oraz pozwolenie na zbieranie podpisów. Gromadzono je na terenach archidiecezji: przemyskiej, krakowskiej i poznańskiej - pod kościołami, w przedszkolach, szkołach, instytucjach publicznych oraz przez internet. Projekt ustawy jako druk sejmowy nr 4 (w IV, czyli obecnej, kadencji Sejmu) trafił do skrytek poselskich 14 sierpnia 2001 r. Od tej pory odbyło się pierwsze czytanie (10 stycznia 2002 r.), a następnie projekt został przesłany do komisji sejmowych: Kultury i Środków Przekazu, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Od tej pory w sprawie projektu zapadło milczenie.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

moja mala refleksja

...
~Duszek 2004-01-11 08:40:44





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę