Dodawanie komentarza

Do tematu: LRAD już w polskiej policji - do walki z tłumem?

LRAD już w polskiej policji - do walki z tłumem?

red. Adam Michalak, wikipedia. | 2011-08-15 02:00:13

Polska policja wzbogaciła się niedawno o nowych 6 urządzeń typu LRAD (Long Range Acoustic Device), służących do kontroli tłumu na odległość. Mimo niezwykłości urządzeń i potężnych ich możliwości, niewiele się o nich mówi. Dlaczego?

Komenda Główna Policji zakupiła 6 szt. urządzeń rozgłaszających dużej mocy LRAD - powiedział portalowi HOTNEWS.pl kom. Robert Horosz z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Co to jest LRAD?

Urządzenie LRAD (Urządzenie Akustyczne Dalekiego Zasięgu) zostało stworzone w 2000 roku przez amerykańską firmę prowadzącą badania nad dźwiękiem kierunkowym LRAD Corporation (obecnie notowana na amerykańskiej giełdzie: LRAD). W 2003 roku urządzenie wyszło na rynek i bardzo szybko zyskało sporo grono odbiorców. Od 2005 roku z powodzeniem i na masową skalę wykorzystuje je wojsko amerykańskie w swoich operacjach wojskowych.

Urządzenie to wytwarza dźwięk o bardzo wysokiej głośności, który jest słyszalny na dużych odległościach (ale tylko u odbiorców, na których zostanie skierowany). Jego głównym celem jest emitowanie fal dźwiękowych, które będą wywołały u odbiorcy nieprzyjemną reakcję i wpływały na jego zachowanie poprzez odstraszanie. Urządzenie może także pełnić rolę wzmacniacza dużej mocy, który nie wywołuje negatywnych reakcji u słuchacza i nie powoduje bólu.

Discovery Channel "Bronie przyszłości":LRAD w Polsce

W Polsce LRAD pojawił się w 2010 roku. Zakupiona została 1 sztuka wersji LRAD-500X. W tym roku dokupiono kolejne.

W związku z dużymi obawami dotyczącymi przeznaczenia tego typu urządzeń (bo można ich używać zarówno do walki jak i w celu niesienia pomocy), zadałem kom. Robertowi Horoszowi z z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji kilka pytań.

----

HOTNEWS: Na podstawie jakich przepisów są używane?

Policja:Urządzenia rozgłaszające dużej mocy LRAD zostały zakupione jako wsparcie techniczne policjantów Oddziałów Prewencji Policji służące tylko i wyłącznie do informowania, wydawania poleceń i ostrzeżeń na duże odległości.
Nie jest to środek przymusu bezpośredniego, w związku z czym, jego stosowanie nie wymaga podstawy prawnej.

HOTNEWS: W jakich sytuacjach dopuszcza się ich użycie?

Policja: Urządzenia te zostały zakupione w celu przekazywania poleceń, ostrzeżeń i wszelkiego rodzaju informacji przez policjantów uczestnikom zgromadzeń publicznych, imprez masowych i innych spotkań. Odpowiednio głośny i wyraźny komunikat w przypadku wystąpienia zagrożeń, pozwala na uniknięcie paniki – ze wszystkimi jej konsekwencjami, przeprowadzenie sprawnej ewakuacji, czy ostrzeżenie uczestników o niebezpieczeństwie.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że brak tego rodzaju urządzeń umożliwiających przekazywanie komunikatów na dalsze odległości był szczególnie odczuwalny w trakcie akcji ratowniczych jakie Policja prowadziła w związku z klęskami żywiołowymi, które nawiedziły Polskę.


HOTNEWS: Czy zastosowanie tych urządzeń jest związane z jakimkolwiek ryzykiem zdrowotnym dla zaatakowanego?

Policja: Użycie LRAD zgodnie z przeznaczeniem nie powoduje ryzyka wystąpienia uszczerbku zdrowotnego u osób do których przekazywane są polecenia za pomocą ww. urządzeń.

----


Biznes na LRAD-ach

Model LRAD 500X kosztuje oficjalnie od 20 do 23 tysięcy dolarów. W Polsce za ten sam sprzęt zapłacono ok. 130 tys. zł netto za sztukę.


IV.5) Szacunkowa wartość zamówienia (bez VAT): 127868,85 PLN.
Oferta z najniższą ceną: 130000,00 / Oferta z najwyższą ceną: 130000,0069 000 zł - cena urządzenia w PLN w opcji 23 tys USD (3 zł za dolara) - informacja od producenta.-----

Miejmy tylko nadzieję, że to z pozoru niegroźny sprzęt nie zostanie użyte przeciwko ludności cywilnej. Jak donoszą organizacje anarchistyczne, urządzenie takie było już "prezentowane" szerszej grupie odbiorców:
LRAD w polskiej policji


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

cena?

...
~pedro 2011-09-04 13:00:47

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę