Dodawanie komentarza

Do tematu: Grupa Lotos w ręce Rosjan?

Grupa Lotos w ręce Rosjan?

r.o. | 2011-03-29 03:10:30

Wczoraj w gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS nastąpiło uroczyste zakończenie realizacji Programu 10+, będącego największym sukcesem polskiej inwestycji przemysłowej XXI wieku. W obecności Donalda Tuska premiera rządu RP oraz Aleksandra Grada ministra Skarbu Państwa przekazano do uruchomienia ostatnią instalację. W tym samym czasie pojawiły się niepokojące sygnały o możliwości zakupu pakietu kontrolnego grupy Lotos przez Rosjan.

Oddana właśnie do uruchomienia instalacja odasfaltowania rozpuszczalnikowego (ROSE) to ostatnia z 50, które były budowane lub modernizowane w ramach Programu 10+. W zawrotnym, jak dla tej skali projektów, tempie 43 miesięcy, czyli 3,5 roku 3500 pracowników realizowano prace budowlane. O wielkości projektu świadczy także jego wartość, bowiem projektowanie, budowa oraz zakupy sprzętu warte są około 5,5 mld złotych. Zmodernizowanie gdańskiej rafinerii, zwiększenie potencjału przerobu o 75% z równoczesnym podniesieniem stopnia konwersji surowca, dały Grupie LOTOS znaczącą i stabilną pozycję rynkową oraz podstawy dalszego, zrównoważonego rozwoju opartego na przyjętej strategii na lata 2011-2015.

– Wdrożenie Programu 10+ rozszerza możliwości produkcyjne firmy, ale beneficjentem jest gospodarka całego kraju, a w szczególności regionu pomorskiego – powiedział Paweł Olechnowicz, prezes zarządu Grupy LOTOS S.A.

Tak duże przedsięwzięcie, jakim był Program 10+ nie mogłoby się udać bez ścisłej współpracy z głównym właścicielem, czyli Ministerstwem Skarbu Państwa i wcześniej Naftą Polską oraz władzami samorządowymi. Realizacja Programu 10+, która została wpisana w lutym 2007 roku do rządowego dokumentu opisującego politykę dla przemysłu naftowego w kraju, to przykład udanego połączenia strategicznych celów Polski z działaniem prorynkowym.

Rosnący rynek paliw

Wg niezależnych analiz konsumpcja oleju napędowego w kraju rośnie z roku na rok. Jest to trend stały, który będzie się utrzymywał również przez następne lata – to zjawisko nazywane jest „dieselizacją rynku”. Przed realizacją Programu 10+ do Polski importowano ponad 4 mln ton tego paliwa, tj. około 1/3 całkowitej jego konsumpcji. Grupa LOTOS skutecznie zastępuje import zwiększoną, własną produkcją i to najwyższej jakości oleju napędowego.

- Dziś z każdej baryłki ropy naftowej LOTOS jest w stanie uzyskać większą pulę najwyższej jakości oleju napędowego, na który popyt w Polsce stale rośnie. Większa produkcja paliw przez LOTOS, a zwłaszcza oleju napędowego i paliwa lotniczego o ponad 2,5 mln t rocznie, oznacza niemal 100% zbilansowanie rynku paliw, co zapewnia wzrost bezpieczeństwa energetycznego krajowej gospodarce. – powiedział Maciej Szozda, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A.

Skok w przyszłość

Z idei, która zrodziła się 10 lat temu powstała jedna z najnowocześniejszych rafinerii w Europie. Dzięki uruchomieniu nowych instalacji rafineria Grupy LOTOS w Gdańsku osiąga dziś najwyższe standardy produkcyjne. Nowe technologie umożliwiają osiągnięcie wysokiego poziomu odsiarczania produktów oraz minimalizują uciążliwy wpływ procesów produkcyjnych na środowisko.

- Realizacja Programu 10+ pozwoliła Grupie LOTOS na dołączenie do elitarnego grona najnowocześniejszych rafinerii w Europie – powiedział Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy LOTOS S.A.

Niewygodna samowystarczalność

Zdaniem premiera, Polska staje się samowystarczalna, jeśli chodzi o przerób ropy naftowej.
- Te 22 mln ton ropy naftowej, które nasze krajowe rafinerie przerabiają, to jest właściwie samowystarczalność - powiedział. Dodał, że plany dotyczące rafinerii są oczywiście ambitniejsze, ponieważ popyt na ich produkty będzie rósł.

Te wizje mogą się nie spełnić przez plany prywatyzacyjne rządu. Pod koniec października 2010 r. resort skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna akcji Grupy Lotos, stanowiących około 53 proc. kapitału zakładowego. Donald Tusk nie wyklucza, że nabywcą może być rosyjska spółka i nie widzi w tym zagrożenia energetycznego...


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (9):

a to

...
~policjant 2011-08-07 15:55:34


Módlmy się za Amerykanów

...
~Badacz 2011-04-07 16:28:24


Kacapy coś mają na tego

...
~Dexter 2011-04-01 19:33:00


Na tym filmie [1]

...
~:-) 2011-03-31 19:32:43


kardynał Nycz

...
~1.24 movie on youtub 2011-03-31 18:35:53


Jest wkońcu

...
~h.j.m. 2011-03-31 16:03:30


Putin jest zainteresowany [1]

...
~Badacz 2011-03-29 13:18:23

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę