Dodawanie komentarza

Do tematu: Kolekcjonerski sklep spożywczy

Kolekcjonerski sklep spożywczy

r.o. | 2010-10-08 14:14:07

Jeszcze przed zamknięciem sklepów z dopalaczami wysłałem zapytanie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w sprawie możliwości otwarcia kolekcjonerskiego sklepu spożywczego.



Odpowiedź:


Warszawa, dn. 7.10.2010 r.
HŻN.e-mail-349/AJ/10

Odpowiadając na Pana e-mail z dnia 30 września 2010 r. dotyczący możliwości otwarcia sklepu kolekcjonerskiego z artykułami spożywczymi Oddział Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków WSSE w Warszawie informuje, iż organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgodnie z ustawowymi kompetencjami realizują zadania z zakresu ochrony zdrowia publicznego poprzez sprawowanie nadzoru m.in. nad warunkami zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku.

Zgodnie z obowiązującym prawem żywność (lub środek spożywczy) to jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać.

Prowadzenie obrotu środkami spożywczymi podlega procedurom określonym w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (Dz. U. z 2010 r., nr 136, poz. 914). Ponadto każdy podmiot działający na rynku spożywczym powinien spełniać warunki jakie precyzuje rozporządzenie (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
Jednocześnie Oddział Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków WSSE w Warszawie informuje, iż produkty przeznaczone do spożycia przez ludzi nie mogą stanowić zagrożenia zdrowotnego dla konsumentów, a oznakowanie środków spożywczych nie może wprowadzać w błąd, co do ich natury i przeznaczenia. W przypadku pojawienia się informacji o możliwości zaistnienia negatywnych skutków dla zdrowia oraz dotkliwości takich skutków organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej podejmują odpowiednie działania w zależności od stwierdzonego poziomu zagrożenia dla zdrowia publicznego.

Oddział Bezpieczeństwa Żywności, Żywienia i Kosmetyków WSSE w Warszawie przypomina, że w Polsce funkcjonują również inne organy urzędowej kontroli, każdy w zakresie ustawowych kompetencji może podjąć stosowne działania w przypadku stwierdzenia, że określony produkt nie spełnia wymagań ogólnego bezpieczeństwa produktów określonych na podstawie przepisów odrębnych. Jednocześnie przypomina się, iż odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny spoczywa na podmiocie odpowiedzialnym za określony produkt.

KIEROWNIK ODDZIAŁU BEZPIECZEŃSTWA
ŻYWNOŚCI ŻYWIENIA i KOSMETYKÓW

inż. Anita Panek





Pytanie, co kryje się pod możliwością "spodziewania się spożycia". Denaturat jest pity przez sporą grupę smakoszy fioletowego trunku - a więc zalicza się do żywności czy też nie?


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

ZAMACH BOMBOWY- WYBUCH BOMBY

...
~g g 2010-10-09 19:13:37





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę