Dodawanie komentarza

Do tematu: Droższe aparaty i drukarki? Odpowiedź Min. Kultury

Droższe aparaty i drukarki? Odpowiedź Min. Kultury

r.n. | 2010-08-11 15:24:54

W swoim poprzednim artykule poruszyłem kontrowersyjny temat haraczu od urządzeń umożliwiających powielanie danych na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Odpowiedzi na złożone zapytanie udzieliło Ministerstwo Kultury.

Artykuł:

"Droższe aparaty i drukarki? Zapytanie do Min. Kultury"
poruszał temat nowych obowiązkowych opłat od aparatów i drukarek.


Szanowny Panie Redaktorze
Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przesyła odpowiedzi na Pana pytania.

Konieczne jest przy tym dodanie, że projekt zmian we wspomnianej ustawie jest dopiero na etapie konsultacji społecznych i zapisy w nim zawarte mogą jeszcze ulec zmianie.


1. Czy (wg projektu) także zawodowi fotorepoterzy, kupując co pewien czas
sprzęt, będą obciążoneni niniejszym haraczem na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi?


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w swoim rozporządzeniu wskazuje jedynie konkretne rodzaje urządzeń i nośników oraz określa stawki opłat, w granicach ustawowego progu 3% ceny sprzedaży tych urządzeń i nośników.

2. Czy redakcje prasowe, zakupujace sprzęt fotograficzny i
drukujący, będą zwolnione z niniejszej opłaty - jeśli nie, dlaczego?


Opłaty uiszczają wyłącznie producenci i importerzy, j.w. Ustawa nie przewiduje zwolnień podmiotowych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie może regulować w swoim rozporządzeniu zagadnień wykraczających poza upoważnienie ustawowe, zawarte w art. 20 ust. 5 ustawy.

3. Dlaczego we wspomnianej ustawie zabrakło innych narzedzi,
ułatwiających powielanie treści objętych prawem autorskim na mocy dozwolonego użytku, tzn.:

- długopisów
- flamastrów
- cienkopisów
- ołówków
- piór
- długopisów żelowych
- kredy
Czy ustawodawca nie planował takich kroków?

Żadne z ww. narzędzi nie mieści się w katalogu urządzeń i nośników, wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 1-3 ustawy. Gdyby ustawodawca planował objęcie ww. narzędzi opłatami, znalazłoby to wyraz w stosownej redakcji art. 20 ust. 1 pkt 1-3. W obecnym brzmieniu opłatami objęte są wyłącznie "urządzenia" oraz "czyste nośniki".


4. O wiele częściej korzystanie z treści objętych prawami autorskimi dostępnych w formie elektronicznej zachodzi przy użyciu np. monitora LCD czy też projektora - czy były może zakusy w tym kierunku?

Monitory LCD oraz projektory nie mieszczą się w katalogu urządzeń, wskazanych w art. 20 ust. 1 pkt 1-2 ustawy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie może w swoim rozporządzeniu wykraczać poza upoważnienie ustawowe, zawarte w art. 20 ust. 5 ustawy.


5. Technologia idzie do przodu. Ostatnio na światło dzienne wychodzi technologia zapisu informacji w wodzie. 1 centymetr sześcienny tej życiodajnej cieczy moze pomieścić jak na razie 12,8 mln gigabajtów danych. Czy istnieje realna groźba obciążenia niniejszą opłatą wody pod wszelkimi postaciami?
http://www.physorg.com/news66555256.html


Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie może w swoim rozporządzeniu wykraczać poza upoważnienie ustawowe, zawarte w art. 20 ust. 5 ustawy. Opłatami mogą być objęte wyłącznie czyste nośniki służące do utrwalania, w zakresie własnego użytku osobistego, utworów lub przedmiotów praw pokrewnych, przy użyciu urządzeń wymienionych w art. 20 ust. 1 pkt 1-2 ustawy.

Serdecznie pozdrawiamy
Centrum Informacyjne MKiDN



czyli wbrew nazewnictwu - Centrum Dezinformacyjne MKiDN.

Informujemy, że nie informujemy.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

A co sie stalo

...
~K.Z. 2010-08-12 05:54:23





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę