Dodawanie komentarza

Do tematu: Pytania bez odpowiedzi - Smoleńsk

Pytania bez odpowiedzi - Smoleńsk

r.n. | 2010-04-10 21:12:23

Przypadkowym przypadkiem, prowadzącym do niewyobrażalnej tragedii, można by nazwać dzisiejszy wypadek w Smoleńsku, w którym zginęli czołowi przedstawiciele naszego kraju. Zbiegi okoliczności, pech, błąd człowieka - pojawiają się różne wersje wydarzeń, z których żadna nie tłumaczy w pełni splotu niekorzystnych działań.

Tu-154 podchodził do lądowania dwa razy. To właśnie za drugim razem, wykonując manewr zawracania, zahaczył skrzydłem o korony drzew.

Załoga samolotu kilkakrotnie nie zastosowała się do instrukcji bezpieczeństwa z wieży lotniska Smoleńsk - powiedział dziennikarzom pierwszy zastępca szefa sztabu lotnictwa generał Aleksander Aloszyn, cytowany przez agencję Interfax. Dlaczego? Podjęcie lądowania na lotnisku w Mińsku, na które kierowała wieża, byłoby związane ze znacznym opóźnieniem albo nawet nieobecnością wszystkich pasażerów feralnego lotu na uroczystościach w Katyniu, co było sprawą honoru.

Jedno jest natomiast pewne - samolot podczas nawrotu leciał za nisko spadając 500 metrów przed lotniskiem.Jak czytamy na forum specjalistów lotnictwa airliners.net, w lotnictwie cywilnym kapitan (Pilot in Command) na pokładzie samolotu podejmuje decyzje sam niezależnie od dyspozycji z ziemi jak i osób znajdujących się na pokładzie (bez względu na ich stopień). Lot z Lechem Kaczyńskim miał jednak charakter wojskowy, gdzie kapitan jest jedynie majorem i decyzje mogą podejmować osoby wyższe stopniem.

Pojawiły się spekulacje co do prawidłowości danych podawanych przez wieżę kontrolną. Pilot mógł otrzymać błędne dane (lub źle zinterpretować) dotyczące wysokości pasa startowego, co w trudnych warunkach mogło wpleść się w tragiczny zbieg okoliczności.

Miesiąc temu, w fałszywym reportażu telewizyjnym w Gruzji, informowano o bombie na pokładzie samolotu Lecha Kaczyńskiego, który miał zginąć w katastrofie. Reportaż, który wywołał wówczas popłoch wśród Gruzinów (ogłoszono wówczas śmierć prezydenta Michela Saakaszwilego) wg jego autorów miał przestrzec Gruzinów przez niecnymi planami Rosji.

Z drugiej strony... czy latanie tylu ważnych osób w jednym samolocie o wątpliwej jakości zasługuje na pochwałę?


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

Prawda o zbrodni smolenskiej [1]

...
~. 2010-11-05 23:08:03

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę