Dodawanie komentarza

Do tematu: Wielka walka o już niepolskie stocznie...

Wielka walka o już niepolskie stocznie...

r.l. | 2008-10-01 01:47:25

W mediach burza na temat możliwej "upadłości" polskich stoczni. Unijna komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes zaproponowała bowiem Komisji Europejskiej podjęcie negatywnej decyzji dotyczącej programów restrukturyzacyjnych tych zakładów.

Wczoraj wieczorem w Brukseli z komisarz Neelie Kroes spotkał się minister skarbu Aleksander Grad. Głównym tematem była właśnie sytuacja stoczni - Gdynia, Gdańsk i Szczecin oraz pomocy finansowej, której miał zakładom z naszych podatków udzielić polski rząd.

Decyzja Komisji Europejskiej może irytować... przypomnijmy jednak, że polskie stocznie już dawno przestały być w 100% polskie... Komu więc chcemy dokładać do kieszeni... i gdzie jest wbity gwóźdź?

Stocznia Gdańsk S.A. - wydzielona z grupy Stoczni Gdynia

W grudniu 2006 roku 5% akcji Stoczni Gdańsk objęła firma ISD Polska (której właścicielem jest ukraiński ISD - Związek Przemysłowy Donbasu), zaś w listopadzie 2007 objęła ona akcje nowej emisji o wartości 300 mln złotych, stając się w ten sposób właścicielem 83% (z kwoty 405 mln zł) akcji. Pozostałe udziały należą do rządowej ARP (Agencja Rozwoju Przemysłu) oraz pojedynczych udziałowców.

Stocznia Szczecińska Nowa

Tutaj trwa prywatyzacja więc można nadal mówić o większościowej własności państwowej.

Kto jednak zamierza dopłacać do kieszeni prywatnemu inwestorowi, który (można domniemywać) celowo utrzymuje zakład w profilu nierentowności obniżając jego wartość, wliczając wirtualne straty w koszta i licząc na milionowe świadczenia rządu?


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę