Dodawanie komentarza

Do tematu: Czy czeka nas 100% podwyżka cen prądu?

Czy czeka nas 100% podwyżka cen prądu?

PAP/r.k. | 2008-01-09 05:17:50

Przedstawiciele przemysłu zaakceptowali podział uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012. Energetyka uważa, że limity są za małe i elektrownie będą musiały dokupić uprawnienia, co może doprowadzić w IV kwartale br. do podwyżki cen energii nawet o 100 proc.

W marcu 2007 roku Komisja Europejska zredukowała Polsce ilość uprawnień do emisji CO2 w ramach II Krajowego Planu Uprawnień do Emisji na lata 2008-2012 z 284,6 mln ton do 208,5 mln ton. Polski rząd zaskarżył decyzję do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

"Nasza ocena decyzji KE była i pozostaje negatywna, zwłaszcza, że wiemy iż Komisja zaniżyła polskie wskaźniki wzrostu gospodarczego. Przyjęła wysoki wskaźnik poprawy efektywności węglowej, czyli wskaźnik w jaki sposób Polska gospodarka może ograniczać emisje CO2 na każdą jednostkę wzrostu PKB" - powiedział podczas wtorkowej konferencji wiceprzewodniczący Forum CO2 Tomasz Chruszczow.

"Czasu już nie było i dlatego trzeba było podzielić te 208,5 mln ton" - dodał.

Jednak - jak zaznaczył przewodniczący Forum CO2 Andrzej Werkowski - niemożliwe było opracowanie takiego planu rozdziału uprawnień, który zaspokoiłby potrzeby wszystkich sektorów gospodarki i nie wiązałby się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów ekonomicznych oraz społecznych. "Uważamy jednak, że dzięki przyjętym założeniom, jest to w zaistniałej sytuacji plan optymalny" - dodał Werkowski.

Zdaniem Chruszczowa, jeśli przemysł musiałby ograniczyć emisje w takiej wysokości jakiej chciała KE, prawdopodobnie zmniejszyłoby się wykorzystanie funduszy unijnych.

"Jeśli limity dla przemysłu zostaną ograniczone to będzie to miało wpływ na wzrost emisji globalnej. Nie będziemy emitowali CO2 w kraju natomiast np. w Chinach nie ma specjalnego problemu z tym, aby emisja na 1 tonę szkła wynosiła 800 kg CO2. Tam nikt aż tak bardzo tym się nie przejmuje" - mówił Chruszczow.

Dyrektor Sławomir Krystek z Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska podkreślił, że energetyka otrzymała mniej uprawnień do emisji CO2 niż w rzeczywistości potrzebuje. "Oznacza to, że będzie musiała kupić około 25 mln ton uprawnień. Np. elektrowni Bełchatów na rok 2008 zabraknie uprawnień już w sierpniu" - powiedział.

"Pod tym względem sytuacja w energetyce jest dramatyczna. Prezesi elektrowni będą musieli w IV kwartale podejmować decyzję o podwyżkach cen energii elektrycznej nawet o 100 proc. Nawet gdyby cały przydział uprawnień został zabrany przemysłowi, to i tak nie wystarczyłoby dla energetyki" - dodał Krystek.

Werkowski podkreślił, że przedstawiciele przemysłu zdają sobie sprawę z nieuchronności wzrostu kosztów produkcji energii elektrycznej i cieplnej. "Uważamy jednak, że wzrost cen energii może zostać zaakceptowany społecznie jeśli będzie zminimalizowany przez przedsiębiorstwa energetyczne" - dodał. Jak wyjaśnił, chodzi o przyspieszenie restrukturyzacji i prywatyzacji energetyki.

Forum CO2 reprezentuje takie organizacje branżowe jak: Hutniczą Izbę Przemysłowo-Handlową, Izbę Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii, Izbę Gospodarczą Metali Nieżelaznych, Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Producentów Cementu, Stowarzyszenie Przemysłu Wapienniczego.(


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (14):

Czym jest wybieranie parcha [3]

...
~Jan 2008-01-11 14:17:48


Zbaraniały narodzie

...
~Jan 2008-01-09 19:09:43





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę