Dodawanie komentarza

Do tematu: True or false reality?

True or false reality?

TVP/r.k. | 2007-08-25 05:24:12

Ponad 4 godziny marszałek Sejmu Ludwik Dorn odczytywał posłom w nocy z piątku na sobotę tajne stenogramy ze spotkania sejmowej komisji ds. specsłużb z b. ministrem SWiA Januszem Kaczmarkiem.

Po odczytaniu pierwszej części stenogramów, na wniosek opozycji Sejm zdecydował o przerwaniu obrad do wtorku do godz. 12.30. Marszałek ma wówczas kontynuować odczytywanie. Opozycja ma nadzieję, że dojdzie wówczas też do głosowania nad wotum nieufności dla Ziobry, złożonym przez PO.

Tajna część posiedzenia Sejmu na której Dorn odczytywał stenogramy rozpoczęła się w piątek po godz. 23.00. Katarzyna Piekarska (SLD), która po godzinie opuściła salę posiedzeń oceniła, że stenogram jest interesujący i wart wysłuchania. Mówiła, że na sali jest więcej posłów niż się spodziewała, a marszałek czyta tekst „wyraźnie i w dobrym tempie”.

Jerzy Fedorowicz (PO) ujawnił z kolei, że Dorn nie czyta niektórych fragmentów, które uznaje za ściśle tajne, co wzbudziło protest części posłów.

Według rzecznika marszałka, Witolda Lisickiego, skróty polegały na „pominięciu nazwisk osób bądź charakterystyk zbiorów osób, co spowodowane było obawą, że ich przekazywanie, nawet w reżimie tajności może ujawnić nieuprawnionemu kręgowi osób informacje o legalnych postępowaniach operacyjnych lub karnych w fazie przedprocesowej”. Podał, że skróty obejmują nie więcej niż pół strony maszynopisu.

Opozycja: odwołać Ziobrę

Po zapoznaniu się ze stenogramami opozycja jeszcze głośniej domaga się odwołania ministra sprawiedliwości.

Zdaniem rzecznika Samoobrony Mateusza Piskorskiego, Ziobrę należy odwołać szybko, a drugim krokiem powinno być wyciągnięcie wobec niego konsekwencji przewidzianych w konstytucji.

– Znalazł się on (Ziobro) pod bardzo poważnymi oskarżeniami ze strony swojego dotychczasowego kolegi, (trzeba odsunąć) Ziobro od możliwości wpływania na bieg spraw, które jego dotyczą – mówił wiceszef PO Bronisław Komorowski.

W ocenie szefa SLD Wojciecha Olejniczaka, treść stenogramu to „swoisty akt oskarżenia”. – Mamy na pewno bardzo poważną podstawę do tego, aby żądać natychmiastowego odwołania ministra sprawiedliwości – podkreślał.

Według relacji szefa SLD, informacje ze stenogramów dotyczą świata polityki i mediów.

W ocenie lidera LPR Romana Giertycha, zeznania Kaczmarka, są „mocno udokumentowane, bardzo wiarygodne”, choć jeszcze muszą być zweryfikowane. Dodał, że w związku z tym nasuwa się wniosek, iż premier powinien przemyśleć podanie się do dymisji gdyż „będzie musiał bronić się przed zarzutami o charakterze karnym”.

– Drugi wniosek jest taki, że gdybym dzisiaj był posłem PiS-u to wystąpiłbym z tego klubu i partii – podkreślił. – Jestem nie tylko porażony, ale w ogóle zniesmaczony. (...) Nie przypuszczałem, że coś takiego mnie w ogóle spotka – tak Fedorowicz ocenił to, co usłyszał. Według niego, posłowie wszystkich opcji bardzo to przeżywają, „wychodzą pogięci psychicznie”. – Bagno – komentował Witold Gintowt-Dziewałtowski (SLD).


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (21):

fajerwerki w mediach

...
~zbyniu 2007-08-28 00:17:35


Jak nas widzą tak nas piszą

...
~H 2007-08-27 11:54:14


Do Krysa, JH Historia i innych

...
~Andrzej z Kalifornii 2007-08-27 01:12:15


Na żydokomunę potrzebny

...
~krys 2007-08-25 09:23:10


Żydy i hamy tańczą na trupie [5]

...
~Jan 2007-08-25 07:49:49

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę