Dodawanie komentarza

Do tematu: Polska ZGODA na GMO

Polska ZGODA na GMO

Newsweek/r.k. | 2007-02-17 17:59:59

Mimo zdecydowanego społecznego sprzeciwu dotyczącego wprowadzenia możliwości transgenicznych upraw na terenie naszego kraju, rząd jakby nigdy nic, właśnie przemyca ustawę o GMO. Czyżby najciemniej było właśnie pod latarnią? Trudno powiedzieć, choć jeśli jest to ta sama latarnia, która przyświecała zakupom samolotów dla naszej armii, jeszcze wiele może się wydarzyć.

W miniony wtorek premier Jarosław Kaczyński podpisał przygotowany w Ministerstwie Środowiska projekt ustawy o GMO. Jeśli przyjmie ją parlament,
w Polsce będzie można uprawiać rośliny genetycznie modyfikowane, choć jeszcze w lutym 2006 roku ówczesny premier Kazimierz Marcinkiewicz grzmiał:nie chcemy w Polsce żywności zmodyfikowanej genetycznie. Tego samego zdania jest, według PBS, 75 proc. Polaków - donosi "Newsweek".

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy minister rolnictwa będzie mógł wydawać decyzje w sprawie tworzenia specjalnych stref wskazanych dla upraw transgenicznych. Co prawda rada gminy, na terenie której miałoby znajdować się pole z GMO, może złożyć protest, jednak to urzędnicy ministra ostatecznie ocenią, czy protest jest uzasadniony. Ustawa nie przewiduje nawet, by w Polsce można było tworzyć obszary wolne od GMO, jak to się dzieje m.in. w Austrii i Grecji. Jedyny twardy warunek, który musi wypełnić przyszły plantator GMO, to utworzenie wokół uprawy "izolacji przestrzennej", która uniemożliwi zanieczyszczanie okolicznych pól przez GMO.

"Newsweek" dotarł do projektu rozporządzenia, określającego wielkość tych stref. Największa z nich, dla rzepaku, wynosi 2,5 km. Jeszcze mniejsze przewidziano dla upraw buraków (2 km) i dla kukurydzy (1 km).- Dla pszczoły nie stanowi żadnego problemu transport pyłku rośliny transgenicznej na odległość 5 km. Nie ma więc mowy o koegzystencji upraw tradycyjnych i zmodyfikowanych, musi dojść do niekontrolowanych krzyżówek. Ten projekt jest po prostu zły - uważa Stanisław Flaga, prezes Instytutu Dziedzictwa Wsi i członek Komisji ds. GMO przy ministrze środowiska.

Więcej na ten temat w poniedziałkowym wydaniu "Newsweeka".


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (14):

Do obrońców ZUS-u

...
~Teo 2007-02-20 04:31:17


Czy nie widzicie ze to jedna k [1]

...
~Janusz 2007-02-19 21:33:11


To takie naturalne... ,prawica [3]

...
~seven 2007-02-18 06:44:16


Nie przesadzajmy GMO to nie [2]

...
~Dexter 2007-02-18 06:25:50

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę