Dodawanie komentarza

Do tematu: Prezydent, premier - przed Trybunał Stanu!

Prezydent, premier - przed Trybunał Stanu!

Mikołaj Wójcik: ND | 2004-02-23 17:08:00

Ruch Katolicko-Narodowy rozpocznie akcję zbierania podpisów pod wnioskami o postawienie przed Trybunałem Stanu prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Leszka Millera. To konsekwencja powołania Józefa Oleksego i Zbigniewa Kaniewskiego na członków Rady Ministrów bez przeprowadzenia procedury dopuszczenia ich do informacji niejawnych stopnia "ściśle tajne".

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o ochronie informacji niejawnych, "dopuszczenie do pracy lub pełnienia służby" m.in. na stanowisku ministra "może nastąpić po przeprowadzeniu postępowania sprawdzającego". O tym, że ten artykuł jest wymagany w powiązaniu z art. 161 Konstytucji RP zastosowanym w przypadku powołania na członków Rady Ministrów Józefa Oleksego i Zbigniewa Kaniewskiego, przekonują ekspertyzy prawne zamówione przez posła Konstantego Miodowicza (PO) w Biurze Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu. Dwóch prawników nie ma wątpliwości, że w przypadku uzupełniania składu rządu kandydaci na te stanowiska muszą przejść taką procedurę. Innego zdania są urzędnicy Kancelarii Prezydenta. Argumentują oni, że zgodnie z ustawą o obowiązkach i prawach posłów i senatorów parlamentarzyści mają dostęp do wiadomości stanowiących tajemnicę państwową i służbową i w związku z tym nowo mianowani ministrowie nie musieli przechodzić przez postępowanie sprawdzające. Tak samo twierdzi wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Zbigniew Goszczyński w odpowiedzi na pismo posła Antoniego Macierewicza (RKN).

- Będę w tej sprawie występował do prokuratury, bo pan minister mnie okłamał - posłowie mają dostęp do informacji niejawnych z klauzulą "tajne", a ministrowie muszą mieć dostęp do "ściśle tajnych" - tłumaczy Macierewicz.

Z zamówionej przez niego ekspertyzy wynika, że odpowiedzialność konstytucyjną za niezgodne z prawem powołanie ministra ponoszą wspólnie prezydent i premier. Zdaniem eksperta Piotra Radziewicza, prezydent ma obowiązek zbadać "prawną zdolność kandydata do objęcia urzędu". W tym wypadku mieliśmy do czynienia z ewidentnym zaniedbaniem tego obowiązku. Dlatego RKN zapowiedział akcję zbierania podpisów pod wnioskami o postawienie Aleksandra Kwaśniewskiego i Leszka Millera przed Trybunałem Stanu. Do złożenia takiego wniosku potrzeba podpisów co najmniej 140 posłów, a do wszczęcia procedury konstytucyjnej - poparcia dwóch trzecich posłów.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

Trybunał

...
~gddh 2004-04-01 08:35:43

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę