Dodawanie komentarza

Do tematu: Zderzak Łagiewki powraca

Zderzak Łagiewki powraca

r.o. | 2010-12-27 00:39:34

Po zeszłotygodniowym sukcesie w Kuwejcie, wynalazki oparte na rewolucyjnym odkryciu Lucjana Łągiewki zdobyły kolejne medale na targach Brussels Innova 2010. Świat już od prawie roku zachwyca się polskim odkrywcą, w Polsce trudno mówić o sprzyjającym projektowi entuzjazmie. Czy po raz kolejny polska myśl techniczna będzie musiała rozkwitać poza krajem?

Pierwsi wśród najlepszych

Od 59 lat brukselskie targi INNOVA to jedno z najważniejszych spotkań odkrywców z całego świata. W tym roku naukowcy z 30 krajów zaprezentowali ponad 500 wynalazków. Bruksela po raz pierwszy miała szansę przyjrzeć się rewolucyjnej metodzie EPAR, która umożliwia zredukowanie skutków zderzeń obiektów fizycznych nawet o 90 %. Podobnie jak na wystawie Inventions Geneva oraz na IIFME w Kuwejcie, polscy wynalazcy zostali wyróżnieni najważniejszymi nagrodami. Lucjan Łągiewka, Przemysław Łągiewka oraz profesor Stanisław Gumuła otrzymali złoty medal za opracowanie metody EPAR. Ponadto wynalazcy zostali nagrodzeni srebrnym medalem za prace wdrożeniowe prowadzone dla lotnictwa w niemieckim oddziale, czyli EPAR R&D Germany GmbH. Sam Lucjan Łągiewka otrzymał z rąk burmistrza Jeana Demanneza Oficerski Order Zasług dla Wynalazczości (Ordre du Merite de Innovation au grande Officier). Jest to prestiżowa nagroda przyznawana za wybitny wkład w rozwój innowacyjnych rozwiązań technicznych.

Gorączka EPAR

Głównym celem organizatorów INNOVA jest jednak stymulowanie kontaktów biznesowych pomiędzy odkrywcami a inwestorami. Stoisko EPAR cieszyło się wielkim zainteresowaniem, niektórzy goście przybyli do Brukseli tylko po to, by zobaczyd polski wynalazek. Prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR Przemysław Łągiewka przyznaje, iż szczególnym zainteresowaniem inwestorów cieszą się zabezpieczenia dróg oraz urządzenia dla transportu morskiego i lotniczego. Rozmowy są w toku. Po zeszłotygodniowych targach w Kuwejcie już zapadły konkretne decyzje. Arabscy inwestorzy chcą zastosować metodę EPAR w zabezpieczeniach portów, w celu zmniejszenia skutków uderzeń statków o nabrzeża. Specjaliści z Centrum Badawczo-Rozwojowego EPAR już opracowują projekty portowych odbojników mechanicznych dla tankowców, które nie tylko pozwolą zmniejszyć koszty eksploatacji statków, ale również znacznie zwiększą bezpieczeństwo w portach.

Wokół wynalazków Łągiewki zaczyna robić się naprawdę gorąco

W CBR EPAR prowadzone są kolejne badania, testowane są nowe możliwości zastosowania metody EPAR. Nagrody i międzynarodowe uznanie zostały dostrzeżone przez inwestorów różnych branż. Być może już niedługo polski wynalazek podbije świat, ale czy spełni się wielkie marzenie Lucjana Łągiewki o polskim sukcesie gospodarczym opartym na rodzimej myśli technicznej?


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Już po ptakach

...
~Teodor 2011-12-12 15:08:09


Łągiewka niczego nie wynalazł

...
~Dillinger 2011-12-09 08:42:42


Złoto z wolframu to dopiero

...
~W.P 2011-01-06 16:30:15

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę