Dodawanie komentarza

Do tematu: Monety na podsłuchu

Monety na podsłuchu

FBI, CNN/hotnews.pl | 2007-02-03 04:39:08

Amerykański rząd ma kolejny poważny problem. Departament Obrony ostrzegł swoich współpracowników przez możliwością podsłuchu... przez kanadyjskie monety, w których znajdują się nadajniki podsłuchowe.

Amerykańska administracja podaje, że tajemnicze monety odnaleziono podczas spotkań biznesowych na trzech różnych uroczystościach pomiędzy październikiem 2005 roku a styczniem 2006 roku u kontrahentów Departamentu Obrony przejeżdżających przez Kanadę.

Eksperci od wywiadu wojskowego i zaawansowanych technologii twierdzą, że posłuchy - o ile istnieją - mogą służyć jedynie do namierzania osób, które je przewożą.

Opublikowany w związku z tym oficjalny raport nie podaje kto i w jakim celu mógłby śledzić owych kontrahentów. Nie dowiemy się także z niego w jaki sposób Pentagon namierzył monety... i w jaki sposób owe nadajniki mogą funkcjonować. Bliższe szczegóły są tajne.

"Raport jest prawdziwy" - mówi Martha Deuscher, rzecznika prasowa Security Service.

Najbardziej podejrzane są takie kraje jak: Chiny, Rosja... czy też Francja, które posiadają zbliżoną technologię.

Kanadyjskie Służby Specjalne odpowiadają natomiast, że nic nie wiedzą o tajemniczych monetach.

Eksperci są pod wrażeniem najnowszej techniki inwigilacji. Przypuszczają, że za całą sprawą może równie dobrze stać kanadyjski rząd.

Jak daleko?

Przypuszcza się, że nadajniki ukryte w monetach mogą nadawać na odległość maksymalnie kilku metrów, co nie wyklucza ich funkcjonalności. Odbiorniki mogą być bowiem umiejscowione w drzwiach każdego budynku. Co innego dzieje się, gdy w monetach zamontowane są elementy odpowiednio rozpraszające fale elektromagnetyczne. Wówczas zasięg rośnie.

Głębszy sens

"Nie wygląda na to, żeby było to dobre miejsce do montowania czegoś takiego. Możesz bowiem to gdzieś zostawić albo wydać..." - komentuje sprawę Jeff Richelson, badacz i autor książek o gadżetach CIA. "Nie sądzę, żeby miało to jakiś sens" - dodaje.

Największa kanadyjska moneta o wartości 2 dolarów ma średnicę jednego cala... i jest na tyle gruba, aby zmieścić w nim odpowiedni transmiter.

CIA używało niegdyś srebrnych monet dolarowych do ukrywania wiadomości oraz mikrofilmów.

Informacja to potęga

W jednej z innych spraw, firma zajmująca się wywoływaniem filmów zadzwoniła do FBI chwilę po tym jak na zdjęciach ukazały się dokładne odwzorowania amerykańskich satelitów wojskowych i innych tajnych dokumentów. Co się okazało? Zdjęcia zostały zrobione przez otwarte okno jednego z kontrahentów amerykańskiego Departamentu Obrony.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

kanadyjskie monety [1]

...
~kapiszon 2007-02-05 12:18:35

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę