Dodawanie komentarza

Do tematu: Irański satelita

Irański satelita

TVP/rk. | 2007-01-27 16:44:53

Iran zdołał przebudować swą 30-tonową rakietę balistyczną i przekształcić ją w rakietę nośną, która może być wkrótce zdolna do wyniesienia na orbitę satelity Ziemi – podała zachodnia prasa specjalistyczna.

Alaeddin Boroudżerdi, przewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej parlamentu irańskiego, zapowiedział w przemówieniu do studentów teologii i duchownych w świętym mieście Kom w środkowym Iranie rychłe wystrzelenie satelity – podał na swej stronie internetowej Magazyn „Aviation Week & Space Technology”

Rakieta nośna jest wersją rakiety Szahab 3, która ma zasięg naziemny od 1300 do 1600 km – podał amerykański periodyk. Może ona dosięgnąć Arabię Saudyjską, a na zachodzie Turcję.

Wg ekspertów periodyku, dalszy postęp w dziedzinie orbitalnych rakiet nośnych może doprowadzić Iran do stworzenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej, o zasięgu prawie 4 tys. kilometrów.

Wystrzelenie przez Iran satelity poważnie nasiliłoby obawy w Stanach Zjednoczonych i Europie związane z możliwościami zbrojeniowo-strategicznymi Iranu oraz ambicjami jego władz – ocenia magazyn.

Iran od lat toczy spór ze Stanami Zjednoczonymi, a także z krajami Europy Zachodniej, dążąc do zrealizowania programu wzbogacania uranu, któremu – według Teheranu – przyświecają wyłącznie cele pokojowe, ograniczające się do sfery energetyki. Zachód natomiast obawia się, że wzbogacanie uranu ma na celu uzyskanie surowca do budowy broni jądrowej.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

IRAN NIKOMU NIE GROZI

...
~DARO 2007-06-12 16:58:50


ja

...
~dsa 2007-03-16 01:58:44


???????????

...
~sadas 2007-01-29 05:29:41

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę