Dodawanie komentarza

Do tematu: Najmniejszy projektor na świecie

Najmniejszy projektor na świecie

ScienceDaily/r.n. | 2006-09-28 14:51:28

Opracowano wersję wstępną projektora wideo o wielkości zbliżonej do polskiego grosza. Czy czeka nas rewolucja w systemach prezentacji informacji w sprzęcie codziennego użytku?

Kamery, odtwaracze mp3 i karty pamięci stają się coraz mniejsze z dnia na dzień. Ostatnim wyzwaniem dla specjalistów z branży elektronicznej jest zminiaturyzowane projektorów wideo.

Badacze z instytutu Fraunhofer Institute for Photonic Microsystems IPMS i instytutu Fraunhofer Institute for Applied Optics and Precision Engineering IOF w Jena (Niemcy) stworzyli nowoczesny projektor wideo o wielkości kostki cukru.
"Po prostu użyliśmy jednego lustra" - mówi Andreas Brauer, dyrektor działu Microoptic Systems na IOF.

Obecna na rynku technologia pozwala już na produkcję projektorów RGB o wielkości 10x7x3cm. To jednak o wiele więcej niż kostka cukru.

W drodze do miniaturyzacji projektora wideo należało zmienić sposób użycia światła. W prototypie przedstawianego urządzenia zastosowano małe lasery diodowe. To pozwoliło zmniejszyć projektor do wielkości... kostki cukru.

Problemem w produkcji bardzo małych projektorów wideo jest jednak nadal zielony laser, który trudno zminiaturyzować z uwagi na ograniczenia związane z technologią (nie można stworzyć mniejszego). Jeśli udałoby się stworzyć zielone lasery o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów, produkcja niesamowicie małych projektorów RGB będzie mogła ruszyć pełną parą.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

1108-MA...ŚZ/T.../więc: 28x5!

...
~ŚWITRUPsssPaDaNIE?C! 2006-10-12 20:34:56


To zapewne dla bardzo małych

...
~Rotten 2006-10-03 13:29:42

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę