Dodawanie komentarza

Do tematu: CD? Za 5 lat powiesz "historia".. .

CD? Za 5 lat powiesz "historia".. .

źródła własne | 2004-01-06 12:19:11

Popularne płyty kompaktowe CD za 5 lat będzie można znaleźć najczęściej w muzeum. Wyprze je nowa technologia nośnika, którego pojemność będzie wynosiła ponad 1 GB danych na każdy jego centymetr kwadratowy.

Naukowcy wynalezli tą technologię łącząc w sobie razem zarówno organiczne jak i nieorganiczne materiały w zupełnie odmienny sposób, jak robiono to dotychczas.

Jak podają wynalazcy, dzięki temu odkryciu będzie możliwa produkcja wysokowydajnych, szybkich oraz pojemnych kart pamięci, których obsługa będzie jeszcze prostsza niż użytkowanie popularnych dysków CD...

Wprowadzenie tej technologii w życie, komercjalizacja i reklama powinny zająć mniej niż 5 następnych lat. Karty pamięci nie będą zawierały żadnych ruchomych części, np. jak laser czy silnik potrzebne w napędach CD.

Sekretem nowego odkrycia jest unikalne wykorzystanie plastiku w transferze danych. Naukowcy z Princeton University oraz koncern Hewlett-Packard połączyli polimery z bardzo mikroskopijną elektroniką budując w ten sposób nowe podstawy ku rozwojowi technologii.

Profesor inżynierii elektronicznej Stephen Forrest stwierdza jednoznacznie: "Jesteśmy w miejscu, kiedy także elektronika zaczyna brać sie za krzyżowanie. Połączyliśmy ze sobą elementy organiczne (polimery) z elementami nieorganicznymi (cienki silikonowy materiał) w tym samym czasie".

Nowy nośnik danych zastąpi tradycyjne CD-R, będzie to jak na początek nośnik jednorazowego zapisu, jednakże jego produkcja może się okazać stosunkowo tańsza niz przewidywano.

Tajemniczym polimerem jest tzw. PEDOT, używany dotychczas jako filtr antystatyczny na błonach fotograficznych. Pozwala na pracę jedynie pod niskim napięciem, ponieważ traci przewodność gdy ono wzrasta.

Zmieni się także sposób zapisu danych. Na tradycyjnych dyskach dane są reprezentowane jako zapis w postaci systemu dwójkowego (0,1) w postaci ubytków, które są odczytywane przez zmianę konta padania promienii lasera. W przypadku polimerów będzie to zespół pracujących i nie pracujących pikseli polimerowych, których aktywacja bądź dezaktywacja będzie następowała właśnie poprzez zmianę napięcia.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (5):

zmiane "konta" powiadasz...

...
~silver 2004-01-19 12:47:57


ile to bedzie kosztowac? [2]

...
~p 2004-01-18 10:18:15


Phi

...
~klarens 2004-01-12 03:41:30

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę