Dodawanie komentarza

Do tematu: Materiał naprawi się sam

Materiał naprawi się sam

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-01-27 13:18:20

W symulowanych warunkach kosmicznych naukowcy testują materiał, który samodzielnie naprawiałby dziury i wycieki powstałe w statku przebywającym w przestrzeni.

Badanie jest częścią projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej i prowadzą go Ian Bond oraz Richard Trask z Uniwersytetu w Bristolu. Inspiracją dla nich była skóra człowieka, która leczy się poprzez wystawienie krwi na działanie powietrza, skutkiem czego krew krzepnie i tworzy się ochronny strup. "System musi być całkowicie autonomiczny", powiedział Bond.

Naukowcy wpadli na pomysł podobnej ochrony dla statku kosmicznego. Wyprodukowali więc wielowarstwowe tworzywo, zawierające setki wydrążonych w środku szklanych włókien o średnicy zewnętrznej 60 mikronów i wewnętrznej 30 mikronów. Połowa z nich jest wypełniona epoksydowym polimerem lub żywicą, natomiast druga połowa związkiem chemicznym wchodzącym z polimerem w reakcję, w wyniku której wytwarza się bardzo silna i twarda substancja.

Szklane włókna zostały zaprojektowane tak, by łatwo pękały, gdy cały materiał ulega uszkodzeniu. Wtedy obydwie substancje wypływają na zewnątrz i szybko zaklejają powstałą wyrwę. "Zademonstrowaliśmy, że jesteśmy w ten sposób w stanie przywrócić siłę materiału, i że wytrzyma on warunki kosmiczne", oznajmił Bond.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

:)

...
~hools 2006-04-25 12:27:58


a

...
~cenzura 2006-02-28 02:20:32


no fajnie chociaz..

...
~digicho 2006-01-29 07:04:01

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę