Dodawanie komentarza

Do tematu: Wdrap się na budynek szybko i skutecznie

Wdrap się na budynek szybko i skutecznie

PowerQuick/r.n. | 2005-08-26 09:12:33

Gadżet, mogący grać rolę w jednym z filmów Jamesa Bonda, umożliwiający szybkie wspinanie się na budynki i statki, został opracowany na potrzeby amerykańskich marines.

Wystarczy, że osadzisz linę strzałem z harpuna ze specjalnym hakiem na obiekcie, na który chcesz się szybko wspiąć, przełożyż linę przez specjalne urządzenie o nazwie PowerQuick, przypniesz do siebie, naciśniesz dźwignię i już jesteś u góry.

PowerQuick opracowany przez firmę Quoin International z Carson City w stanie Nevada (USA) może przemieścić człowieka o wadze do 145 kilogramów na odpowiednią wysokość z prędkością 1 metra na sekundę. Urządzenie zasilane bateriami składa się z serii kół i zębatek, które przemieszczają linę wewnatrz urządzenia. Jedno ładowanie baterii PowerQuick wystarczy na pięciokrotne wspięcie się na Statuę Wolności w Nowym Jorku, czyli w sumie na wysokość 250 metrów. Jeśli żołnierz puści dźwignię, urządzenie sie zatrzyma.

"Wspinanie się z tym urządzeniem jest ekscytujące" - mówi Cathryn Jacobson, która otworzyła firmę zwaną firmę Bonanza Products, także w Carson City, która zajmuje sie sprzedażą tego urządzenia i szkoleniami.
"Jest to znacznie bezpieczniejsze niż tradycyjna wspinaczka" - dodaje.

Amerykańska agencja US Defense Advanced Research Projects Agency do tego stopnia zainteresowała się urządzeniem, że obecnie trwają rozmowy z twórcami PowerQuick na temat opracowania mniejszej jego wersji. Wymagania są duże, choć możliwe do osiagnięcia. Amerykańskie wojsko potrzebuje wersji mniejszej, która człowieka o wadze do 100 kilogramów byłaby zdolna wciągnąć z prędkością 3 metrów na sekundę. Prawdopodobnie baterie w tym przypadku zostana zastąpione specjalnymi chemikaliami, które podczas spalania wytwarzają znacznie więcej energii.

Czytaj więcej:
PowerQuick


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

ha ludzkie jojo ;p

...
~wafel 2005-10-22 15:24:19

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę