Dodawanie komentarza

Do tematu: Niemcy płacą za pliki z MegaUpload

Niemcy płacą za pliki z MegaUpload

red. Adam Michalak | 2012-01-30 22:26:38

Niemców dotknęły lawiny roszczeń wobec prywatnych użytkowników Internetu, wystosowane przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Kancelarie adwokackie wysyłają ugody, które opiewają na kwotę 1200 euro. W przypadku braku zapłaty i przyznania się do winy, grożą pozwami i kwotami odszkodowań liczonych w tysiącach euro.

Okazało się, że z zamkniętych niedawno serwerów MegaUpload mogły wyciec dane setek tysięcy Internautów. Niemieckie organizacje "antypirackie" wysyłają zidentyfikowanym już osobom - a dokładnie właścicielom umów o świadczenie usług dostępu do sieci, ugody opiewające na niebagatelną kwotę 1200 euro.

W ciągu ostatnich dni owe "ugody" otrzymało kilkadziesiąt tysięcy Niemców - a to dopiero początek.Ugody zawierają informacje o pobranym bądź udostępnionym utworze (w zależności od podmiotu reprezentującego) i dokładnym czasie połączenia.

Grupy grożące pozwami (duże zrzeszenia twórców czy też nawet indywidualni artyści) powołują się na dane z przejętych serwerów Megaupload i z zaawansowanych programów antypirackich. W przypadku braku zapłaty 1200 euro w ramach ugody i tym samym przyznania się do winy, grozą pozwami na kwoty przekraczające 5000 euro.

Wiele osób przestraszonych ewentualnymi konsekwencjami prawnymi płaci "ugodowe" kwoty, choć coraz większa część decyduje się na pomoc profesjonalnego adwokata.

Sytuacja ta jest prawie wierną kopią polskiej akcji Kancelarii Prawnej Pro Bono:
Na pohybel fanom disco-polo?, która to postawiła zarzuty wielu tysiącom polskich internautów za udostępnianie plików muzycznych.

Na 11 lutego w całych Niemczech przygotowywane są demonstracje - czy będzie to pierwszy dzień zmasowanych europejskich protestów przeciwko totalnej kontroli?

Demonstracja 11-tego lutego:
ACTA: Demonstrationen gegen ACTA am 11.02. in Deutschland geplant


Może warto tego samego dnia zorganizować coś w Polsce?

PS.
Dziękuję Czytelnikowi Panu Hendrykowi Zdrojewskiemu za informacje, dzięki którym powstał ten artykuł.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

IP =/= osoba

...
~Anon6 2012-02-09 00:16:11


Fonograficzne firmy

...
~Absr 2012-01-31 09:00:59

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę