Dodawanie komentarza

Do tematu: Niemcy chcą majątków

Niemcy chcą majątków

Jacek Szpakowski, PAP | 2004-03-13 05:06:42

Siedemdziesięciu siedmiu sudeckich Niemców z RFN i Austrii złoży w najbliższych dniach do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu skargę na Republikę Czeską o naruszenie praw człowieka - poinformowała wczoraj czeska gazeta "Lidove noviny". Jej zdaniem, Niemcy domagają się od władz w Pradze zwrócenia skonfiskowanych na podstawie dekretów Benesza majątków bądź - jeśli to niemożliwe - wypłaty odszkodowań.

Czeska gazeta ubolewa, że potomkowie Niemców sudeckich wysiedlonych z Czech po II wojnie światowej chcą przywitać Czechy w Unii Europejskiej, skarżąc je do Trybunału.
Sudeccy Niemcy domagają się, jej zdaniem, od władz w Pradze uchylenia dekretów Benesza, które były podstawą do wysiedleń. "Skarga jest już gotowa i w najbliższych dniach będzie złożona w Strasburgu" - napisała lokalna gazeta Niemców sudeckich "Sudetenpost", cytowana przez "Lidove noviny".

Na podstawie dekretów prezydenta Czechosłowacji Edwarda Benesza po II wojnie światowej z kraju tego wysiedlono ponad 2,5 miliona Niemców sudeckich. Wielu z nich kolaborowało z hitlerowcami po zajęciu przez nich Czechosłowacji. Majątki wysiedlonych zostały skonfiskowane i zostali oni pozbawieni obywatelstwa. Restytucje majątkowe w Czechach nie dotyczą majątku Niemców sudeckich. Sądy czeskie, które rozpatrywały ich wnioski, w swych negatywnych orzeczeniach powoływały się na dekrety Benesza.
Ziomkostwa Niemców sudeckich od dawna domagają się ich uchylenia, twierdząc, że zastosowano w nich niedopuszczalną z punktu widzenia praw człowieka zasadę odpowiedzialności zbiorowej. Czesi bronią dekretów, dowodząc, że rozpatrywać je trzeba jedynie w kontekście historycznym i że ich uchylenie doprowadziłoby do wielkich zmian własnościowych. Według niektórych szacunków ziomkostw, wartość majątku poniemieckiego w Czechach szacowana jest na 250 mld euro.
Skargi złożone przez Niemców sudeckich w Strasburgu nie zawierają wniosku dotyczącego uchylenia dekretów Benesza. Skarżący domagają się rekompensaty za pozostawiony majątek.

Jeśli pozwy rzeczywiście wpłyną do Trybunału Praw Człowieka i zostaną rozpatrzone, może to oznaczać poważne problemy także dla Polski. Nasz kraj jest bowiem drugim - obok Czech - państwem, wobec którego niemieccy wypędzeni wysuwają roszczenia o odszkodowania za pozostawione mienie.
Na początku tego roku przewodniczący Pruskiego Towarzystwa Powierniczego i Ziomkostwa Ślązaków Rudi Pavelka zagroził Polsce masowymi pozwami do Trybunału. Wymienione Towarzystwo pomaga wypędzonym Niemcom formułować pozwy o odszkodowania od Polski.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

Złamać butę niemiecką!!

...
~Grzegor Prątnicki 2005-10-22 11:29:47





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę