Dodawanie komentarza

Do tematu: Katastrofa samolotu pod Atenami

Katastrofa samolotu pod Atenami

r.c. | 2005-08-14 12:42:34

Pod Atenami spadł dziś Boeing 737-300 ze 121 osobami na pokładzie. Nikt nie przeżył katastrofy.

Samolot (linie Helios) leciał z Larnaki do Pragi z międzylądowaniem w Atenach. W momencie katastrofy na pokładzie było 115 pasażerów i sześciu członków załogi. Rzecznik policji greckiej powiedział, że 59 dorosłych pasażerów i ośmioro dzieci leciało do Aten, a pozostałych 48, w tym dwoje dzieci - do Pragi.

Do wieczora wydobyto ok. 100 zwłok. Według telewizji greckiej, część zwłok znaleziono zamarzniętych, co potwierdzałoby tezę o problemach z klimatyzacją i hermetycznością kabiny. "Wiele zwłok wyglądało tak, jakby włożono je do zamrażalnika" - powiedział reporter telewizyjny, obecny na miejscu katastrofy.

Greckie media donoszą o dramatycznych scenach na pokładzie samolotu przed upadkiem. Kilku pasażerów zdążyło wysłać SMS-y do krewnych i przyjaciół. Jeden informował swego kuzyna, że piloci doznali zapaści, a w kabinie spada temperatura. "Pilot zrobił się siny. Kuzynie żegnaj, zamarzamy" - napisał.

Cypryjska kontrola lotów podała, że przyczyną katastrofy była najprawdopodobniej utrata przytomności przez pilota wskutek rozhermetyzowania się kabiny.

Według greckich mediów, kapitan samolotu był Niemcem, a drugi pilot Cypryjczykiem. Maszyna krążyła przez półtorej godziny wokół Aten, przez nikogo niekierowana w towarzystwie dwóch myśliwców F16. Po wyczerpaniu całego zbiornika paliwa, runęła na ziemię w górzystym terenie około 10 km na północny wschód od lotniska w Atenach.

Według przekazanej przez ministerstwo obrony relacji wojskowego pilota, kapitana samolotu w ogóle nie było widać, a drugi pilot spoczywał bezwładnie w fotelu.

Według greckiej telewizji Boeing, który rozbił się w Atenach, doświadczał już podobnych problemów, m.in. 18 grudnia 2004 roku podczas lotu z Warszawy do Larnaki. Wówczas nie doszło do tragedii, ale prasa cypryjska pisała o pasażerach, którzy "jak odurzeni" wysiadali z samolotu. Jak podała telewizja cypryjska, również przed niedzielnym lotem do Larnaki w samolocie trzeba było naprawiać system klimatyzacyjny.

W przeszłości także inne samoloty Heliosa miały różne problemy techniczne. W grudniu 2004 roku trzech pasażerów odwieziono do szpitala po tym, jak rozhermetyzowała się kabina samolotu i maszyna musiała awaryjnie lądować w Larnace. We wrześniu 2003 roku inny samolot Heliota miał kłopoty z silnikiem. Został skierowany na lotnisko na wyspę Rodos, gdzie bezpiecznie wylądował


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

SMS z samolotu

...
~Przemek wk 2005-10-03 11:31:46

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę