Dodawanie komentarza

Do tematu: Putin krytykowany za nieobecność

Putin krytykowany za nieobecność

TVP, PAP/r.o. | 2005-04-11 22:14:34

Znany rosyjski publicysta ostro skrytykował prezydenta Rosji Władimira Putina za nieobecność na pogrzebie papieża Jana Pawła II. "Byłoby dobrze, gdyby przeprosił pan za zamach" - napisał Aleksandr Minkin w dzienniku "Moskowskij Komsomolec".

"Szanowny Władimirze Władimirowiczu, co z tego, że nie jest pan katolikiem? Na pogrzeb papieża przyjechali prezydenci Iranu, Syrii i Izraela - prezydenci fundamentalistycznego islamu i ortodoksyjnego judaizmu. Religie te uważane są za wrogie wobec chrześcijaństwa" - napisał Minkin.

"A chrześcijańska Rosja... Przecież my nie walczymy ani z Watykanem, ani z Włochami. Pan, Władimirze Władimirowiczu, spotykał się z papieżem w przyjaznej atmosferze i nawet zaprosił go w gości. Jednak okazać szacunku zmarłemu nie chcieliśmy. Wysłaliśmy (Michaiła) Fradkowa - tylko premiera i (Cyryla) Gundiajewa - tylko metropolitę. Okazanie szacunku pogrążonym w żałobie chrześcijanom zleciliśmy osobom, które nie cieszą się szacunkiem nawet u siebie w domu" - kontynuował rosyjski publicysta.

"Nie powinno się liczyć na to, że świat nie zauważył nieobecności Rosji. Nie powinno się również liczyć na to, że świat nie zrozumiał i nie ocenił naszej obraźliwie formalnej obecności" - podkreślił Minkin.

"A jak byłoby dobrze, gdyby przeprosił pan za zamach na papieża, do którego strzelano na rozkaz KGB. On sam przeprosił za kaźnie i prześladowania - za wiele złego, co uczynił Kościół katolicki" - dodał publicysta.

"Małe, osobiste uczucia przeszkodziły Panu odprowadzić go w ostatnią drogę. Te same uczucia przez lata nie pozwalały wpuścić Jana Pawła II do nas. Papieża nie wpuściły do Rosji strach i zawiść. Kościół prawosławny tłumaczył to troską o wiernych, ich dusze. Mówili: papież - to katolik, Polak, wróg ZSRR" - ciągnął Minkin.

"Polak? Ale Polacy nie wyrządzili nam nawet procenta tych krzywd co Niemcy. Jednak z Niemcami łączy nas zadziwiająco serdeczna przyjaźń. Wróg ZSRR? Tym bardziej trzeba było powiedzieć dziękuję. Wszak gdyby wrogowie nie wykończyli systemu komunistycznego, nie byłoby żadnego prezydenta Putina" - napisał rosyjski publicysta.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

No proszę jak Polscy wrogowie

...
~tak bedzie 2005-04-13 02:44:18


Święta prawda!

...
~Despo 2005-04-12 00:40:37

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę