Dodawanie komentarza

Do tematu: Krwawe walki w Basrze

Krwawe walki w Basrze

| 2004-04-21 06:20:10

Przewidywania, że Irak może stac sie nowym Wietnamem niestety coraz częsciej się sprawdzają.
Iraccy partyzanci zaatakowali rano trzy posterunki policji w Basrze oraz akademię policyjną pod miastem, położonym na południu kraju, w brytyjskiej strefie stabilizacyjnej. Liczba śmiertelnych ofiar ataków - prawdopodobnie przeprowadzonych przez zamachowców-samobójców - przekracza ogółem 68 osób - podały źródła szpitalne, które szacują, że ponad 240 ludzi zostało rannych.

Poza Basrą, lecz w tym samym czasie, zaatakowana została też akademia policyjna w miejscowości Zubeir (25 km na południe od Basry) - zginęły tam trzy osoby a sześć odniosło obrażenia. Wśród rannych są także czterej (a nie dwaj, jak podawano poprzednio) żołnierze brytyjscy. Stan dwu z nich określono w Londynie jako poważny.

Rzeczniczka sił brytyjskich - odpowiadających za południową strefę Iraku - powiedziała, iż wszystko wskazuje na to, iż były to ataki, przeprowadzone przez zamachowców-samobójców.

Wśród ofiar zamachów są zarówno iraccy policjanci jak i cywile, w tym dzieci. Świadkowie twierdzą, że jeden z wybuchów zniszczył mikrobus, którym grupa dzieci jechała do przedszkola. Ciała kilkunastu ofiar niemal całkowicie spłonęły i nie można było ich zidentyfikować - podali lekarze w szpitalu w dzielnicy Saudia.

Wybuch, jaki miał miejsce na posterunku w Saudii, sprawił, iż runęła frontowa ściana budynku, przed którym widać też kilka całkowicie spalonych samochodów i dwa autobusy szkolne. Przed posterunkiem - pisze Reuter, cytując relacje świadków - powstał krater o głębokości dwu metrów i średnicy trzech metrów.

Ataki - jak podkreśla agencja Reutera - były najwyraźniej doskonale przygotowane i zgrane w czasie. Dowódca brytyjski Arnold powiedział, iż według posiadanych przez niego informacji, użyte zostały samochody-pułapki. Inne źródła mówią o ostrzale rakietowym bądź moździerzowym.

Cytowany przez agencję France Presse szef irackiej policji w Basrze, Mohammad Kadhem al-Ali podał, iż ataku dokonano z użyciem broni rakietowej. Al-Ali nie potwierdził doniesień o zamachach samobójczych


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę