Dodawanie komentarza

Do tematu: Źli Polacy wg GW

Źli Polacy wg GW

red.nacz., JupiterImages/r.n. | 2007-08-20 19:14:42

Prawda nie ma substytutów. Można ją jednak podać na milion sposobów, gdzie nawet mały szczegół może całkowicie odmienić jej wartość. Taktyką taką charakteryzują się niektórzy dziennikarze i dziennikarzynki, którym wyciąganie pozytywnych wniosków przed położeniem na stół, niezbyt wychodzi.

Kolejną nowością z dziedziny "źli i głupi Polacy" zaskakuje nas Dominika Pszczółkowska z Gazety Wyborczej. Sprzedając swoje auto z "całą" pewnością zwróciłaby klientowi uwagę na wszystkie jego ukryte wady, niezależnie od tego czy byłby to Mercedes, Bentley a może Ferrari.

Tak więc znakomita dziennikarka, ciesząca się z sukcesu Polaków na Wyspach, dokonała przedstawienia prawdy w swój jakże oryginalny sposób, tak aby Kowalski znajdujący sie w Polsce, mógł w pierwszych myślach związanych z reakcjami na tytuł publikacji, podnieść stopień swojej dumy narodowej:
Polacy popełniają najwięcej przestępstw w Londynie

Gdyby natomiast treść artykułu była taka:


Spośród wszystkich cudzoziemców w Londynie najmniej statystycznie przestępstw popełniają Polacy - donosi wtorkowa Gazeta Wyborcza

Polacy w Londynie mają powody do dumy. Statystycznie rzecz ujmując popełniają mniej przestępstw niż rodowici Brytyjczycy.

Jest jednak i druga strona medalu. Na Wyspach przybywa naszych rodaków. Obecnie jest ich blisko pół miliona, w czasie wakacji liczba wzrasta kilkakrotnie. Pomijając statystykę przodujemy nie tylko w kradzieżach, lecz także w przestępstwach związanych z narkotykami (tak policja klasyfikuje nie tylko handel, ale też posiadanie narkotyków) i w "przemocy przeciw osobom", czyli np. bójkach. W pierwszej połowie 2007 roku Polacy byli sprawcami 2310 przestępstw, czyli co dziesiątego popełnionego przez cudzoziemca i ok. 2 proc. wszystkich.

Za Polakami - jeśli chodzi o liczbę popełnianych przestępstw i wykroczeń są: Jamajczycy, Irlandczycy, Somalijczycy i Rumuni. W pierwszej dwudziestce z nowych państw UE znaleźli się jeszcze tylko Litwini.

- dodatkowy tekst wyjaśniający -to owa treść nie byłaby lepiej strawna dla Kowalskiego?


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę