Dodawanie komentarza

Do tematu: Bankier najuboższych

Bankier najuboższych

WP.pl/r.k. | 2006-10-13 03:07:21

Mohammed Junus i jego organizacja Grameen Bank zostali tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla. Mohammed Junus, który wynalazł instytucję mikrokredytu, nazywany jest bankierem najuboższych. Komitet Noblowski przyznał nagrodę za "wysiłki na rzecz społecznego i ekonomicznego rozwoju najuboższych".

Dobrze, że pokojową Nagrodę Nobla dostał człowiek, który miał ideę. Przez udzielanie ludziom drobnych pożyczek, nauczył ich kultury ekonomicznej - powiedział Wirtualnej Polsce prof. Antoni Kamiński z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk komentując przyznanie tegorocznej Nagrody Nobla ekonomiście Mohammadowi Junusowi.

W połowie lat 70. ubiegłego stulecia ekonomista Mohammed Junus stwierdził, że teoria, jaką wykłada, ma niewiele wspólnego z realnym życiem pogrążonego w nędzy kraju - czytamy na stronie mKlub. W 1976 roku Yunnus założył Grameen Bank, organizację, która miała udzielać kredytów najuboższym mieszkańcom Bangladeszu. "Fundusz założycielski" jego banku wynosił... 26 dolarów. Junus podzielił pieniądze na kilkudziesięciocentowe porcje, które trafiły w postaci mikropożyczek do 42 mieszkańców jednej z bangladeskich wsi.

Dziś Grameen Bank obraca miliardami dolarów, ma 1300 oddziałów w Bangladeszu, jego klientami jest 3,5 mln osób z 46 tys. wsi. Zaciągnięte pożyczki spłaca 98% dłużników. Brytyjski prestiżowy tygodnik „The Economist” uznał ideę Grameen Bank za jedną z najważniejszych innowacji społecznych i ekonomicznych ostatnich lat, przyznając Junusowi we wrześniu tego roku nagrodę Innovation Award.

Junus pożycza niewielkie kwoty – średnio 30 dolarów. Ponadto pożycza w zasadzie tylko kobietom, uznając je za osoby bardziej odpowiedzialne niż mężczyzn. Ale co najważniejsze, pożycza te jakże skromne pieniądze na bardzo konkretny cel. Na przykład na zakup maszyny do szycia. Albo jeszcze lepiej – telefonu komórkowego.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

Kasy społeczne

...
~Raynold 2006-10-15 06:12:26

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę