Dodawanie komentarza

Do tematu: Była - nie ma?

Była - nie ma?

nauka.gildia.pl, fot. NASA, własne/r.w. | 2006-08-14 14:05:23

Amerykańska agencja kosmiczna NASA nie może odnaleźć oryginalnego nagrania zawierającego pierwsze kroki człowieka na Księżycu.

W grudniu 1969 roku krok Neila Armstronga oglądało przed telewizorami 600 milionów ludzi. Jednak, jak twierdzi NASA, oryginalny film z wydarzenia zapodział się gdzieś w archiwach. Przy okazji wyszło na jaw, że być może najważniejsza kaseta w historii człowieka była beztrosko trzymana wśród setek innych, o nieporównanie mniejszej wartości.

NASA nie traci nadziei i planuje przekopać gigantyczne archiwum z ostatnich 35 lat, licząc, że natknie się na film. Jednak, jak przyznaje jej pracownik, 35 lat to bardzo dużo.

A jaka jest prawda?

Teza: Amerykańska flaga zdaje się falować w księżycowym wietrze.Nauka: Jeżeli przyjrzysz się dokładnie, zauważysz, że krawędzie flagi są sztywno ściągnięte. Efekt ten osiągnięto wsuwając sztywny drut w górną część materiału. "Powiewanie" powstało w podczas stawiania masztu i napinania drutu.

Pas Van Allena - Teza: Jeżeli astronauci opuścili bezpiecznie Pas Van Allena, promieniowanie zabiłoby ich.

Nauka: Pas Van Allena powstaje z pola magnetycznego Ziemi i chroni nas przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Pas zbiera promieniowanie i łapie w warstwie wokół Ziemi, aczkolwiek przebywając w statku kosmicznym w Pasie nawet przez długie dni poziom radioaktywności jest dużo poniżej niebezpiecznej granicy. Astronauci Apollo przelecieli przez Pas w około 4 godziny. Dawka, którą wtedy otrzymali była porównywalna z RTG klatki piersiowej. Poza pasem promieniowanie spada tak nisko, że może być niebezpieczne tylko przy bardzo długiej ekspozycji.

Cienie na Księżycu - Teza: Cienie różnej długości na zdjęciach zrobionych na Księżycu, sugerujące istnienie więcej niż jednego źródła światła, np.: lamp studyjnych.

Nauka: Kosmonauci robili zdjęcia na wzgórzowym, jasno oświetlonym krajobrazie, podczas gdy Słońce było nisko nad horyzontem. Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie komuś, kto stoi na falistej, nierównej powierzchni śniegu, podczas nisko wiszącego na niebie Księżyca. Na takim zdjęciu cienie także będą miały różne długości, właśnie z powodu nierówności terenu.

Astronauta - Teza: W Słońcu temperatura Księżyca sięga 140 stopni Celsjusza. Taśmy filmowe uległyby spaleniu.

Nauka: Nikt nie zostawiał gołej taśmy na gorącej powierzchni Luny. Wszystkie materiały były przechowywane w pojemnikach zabezpieczających. Ponadto, w czasie lądowania Apollo, Armstrong i spółka znajdowali się w półmroku wschodu Słońca. Dzięki temu mogli łatwiej kontrolować temperaturę.

Odcisk stopy na powierzchni Srebrnego Globu - Teza: By zostawić ślad potrzebna jest wilgoć w podłożu, prawda?

Nauka: Nie zawsze. Jeżeli rozrzucisz trochę suchego, drobnoziarnistego pyłu, jakim jest na przykład talk, zobaczysz jak łatwo zostawić w nim ślady, które nie ulegają zniszczeniu. Cząstki utrzymują swoje miejsce dzięki tarciu między nimi.

Przeczytaj więcej nt. temat w HOTNEWS.pl:
Tajemnice Księżyca - część 1
Tajemnice Księżyca - część 2


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (6):

Idioci

...
~SmUtNa:(:( 2006-11-28 13:41:04


Teorie

...
~Dr. X 2006-08-15 03:00:44


Brawo !!! [3]

...
~prof. dr had. Tommas 2006-08-15 00:33:57

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę