Mózg podczas snu
LiveScience/r.n. | 2006-02-05 16:32:54
Twój mózg nigdy nie przestaje działać. Podczas snu przestaje natomiast ze sobą rozmawiać - wynika z najnowszych obserwacji naukowych.
Naukowcy zastanawiali się, co mózg robi i czego nie robi poczas snu. Pozostaje aktywny - to wiedzieli od dawna. Jaka jest jednak różnica pomiędzy snem i stanem pełnej świadomości?
Kiedy jesteśmy w pełni świadomi, poszczególne części mózgu komunikują się na wzór przepływu danych pomiędzy wieloma komputerami, routerami i serwerami w sieci. Gdy wchodzimy w najgłębszą faze snu, poszczególne części mózgu tracą ze soba kontakt.
"Mózg dzieli się wtedy na małe wyspy, które nie mogą ze sobą rozmawiać", mówi lider grupy badawczej, Giulio Tononi z Uniwersytetu Wisconsin-Madison.
Tononi wra z zespołem zastosował nieinwazyjną procedurę kontroli przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi partiami mózgu. Badanym pacjentom podłączano elektrody i podczas głebokiego snu sprawdzano przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi partiami mózgu. Z samego rana, gdy badany pacjent śnił, sygnały mózgowe były podobne do stanu świadomości. W nocy, podczas głębokiego snu, obraz był natomiast zupełnie odmienny.
"Podczas głębokiego snu w nocy, odpowiedź poszczególnych cześci mózgu była bardzo słaba i nie dochodziło do propagacji pobudzenia", mówi Tononi.
Tononi tłumaczy, że takie zachowanie się mózgu jest dla niego swojego rodzaju odpoczynkiem, swojego rodzaju "resetem" dotychczasowej aktywności. Odczuwane przez nas zmęczenie odczuwane w głowie to znak, że w naszym mózgu dochodzi co coraz większej ilości zakłóceń i szumów, których eliminacja jest możliwa tylko i wyłącznie przez tzw. "reset".
Ważne jest przede wszystkim to, żebyśmy się wyspali - a to zależy od tego, kiedy wstaniemy:
Obudzi się, gdy się wyśpisz
Mikrosłuchawka
