Dodawanie komentarza

Do tematu: Przesyłka z dalekiego kosmosu

Przesyłka z dalekiego kosmosu

NASA/r.n. | 2006-01-18 18:04:37

Naukowcy są bardzo zadowoleni z próbek kosmicznego pyłu, dostarczonych na naszą planetę przez sondę Stardust.

- To jest wielki sukces - mówi Donald Brownlee z Uniwersytetu Waszyngtona.

Próbki kosmicznego pyłu wylądowały na naszej planecie w zeszłą sobotę. Po lądowaniu, podwójna kapsuła została natychmiastowo przewieziona do najbliższej bazy wojskowej, gdzie w sterylnych warunkach otwarta została jej zewnętrzna warstwa. Karnister z próbkami przetransportowano następnie do centrum kosmicznego NASA Johnson Space Center w Houston, przy zachowaniu największej tajemnicy.

W specjalnym labolatorium NASA, gdzie przechowywane są także próbki z Księżyca pochodzące z ery misji Apollo, otworzono pojemnik z kosmiczną zawartością. Zawierają one pył komety Wild 2 i otaczającej jej przestrzeni kosmicznej. Są one osadzone w aerożelu, z którego przyjdzie wydobyć naukowcom poszczególne cząsteczki. Stan karnistra zawierającego aerożel - jak podają naukowcy - jest w bardzo dobrym stanie i praktycznie nie zmienił się podczas 7-letniej misji.

Na poniższym zdjęciu jedna z cząsteczek kosmicznego pyłu zatrzymana w aerożelu (NASA):


Naukowiec NASA, Scott Sandfort mówi, że sukces misji przekroczył wszelkie oczekiwania zaangażowanych w nią ludzi.

Na analizę kosmicznego pyłu czeka ponad 200 naukowców z całego świata. Zgromadzone próbki pomogą badaczom w ustaleniu w jakich warunkach powstawała nasze planeta ponad 4,6 miliarda lat temu. Komety są bowiem "brudnymi kulami śnieżnymi", które co pewien czas pojawiają się w pewnych miejscach w kosmosie, zbierając zastane tam najmniejsze ciała niebieskie.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę