Dodawanie komentarza

Do tematu: Energia geotermalna w USA

Energia geotermalna w USA

MIT/r.k. | 2007-02-03 04:01:01

Dodatkowe ciepło pochodzące z wnętrza skalistego podłoża Stanów Zjednoczonych może znacząco rozwiązać problem energetyczny tego kraju w przyszłości - twierdzą naukowcy.

Panel składający się z 18 badaczy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) przygotowuje się do nowego spojrzenia na energię geotermalną.

Geotermalne instalacje są montowane w USA na głębokości przekraczającej jedną milę. Głębokie osadzenie instalacji pozwola na pobranie przez przepływającą przez odpowiednie rurki wodę odpowiedniej energii z rozgrzanych skał. Rozgrzana ciecz napędza turbiny i wprawia w ruch generatory prądu.

W przeciwieństwie do konwencjonalnego spalania węgla, gazu czy innej materii, w tym przypadku paliwo jest zbędne.

Badania nad wykorzystywaniem energii geotermalnej były bardzo szeroko prowadzone w latach 70tych i 80-tych, gdy rząd USA przeznaczał na te cele znaczące środki finansowe.

Obecnie Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem energii geotermalnej. Nafi Toksoz, geofizyk z MIT dodaje, że z energii geotermalnej korzystają obecnie takie stany jak Kalifornia, Hawaje, Utah i Nevada.

Mimo dużego zainteresowania tą energią, instalacje powstają jak na razie na bardzo wyizolowanych terenach na wschodzie kraju. Znajduje się tam podłoże bogate w rozgrzane skały, które leżą stosunkowo płytko pod powierzchnią.

Naukowcy przewidują, że energia geotermalna w 2050 roku stanowić będzie 10% zapotrzebowania USA na elektryczność. Twierdzą dodatkowo, że skutki negatywnego oddziaływania na środowisko takich instalacji są wielokrotnie niższe niż w przypadku tradycyjnych elektrowni.

Obecnie naukowcy przygotowują się na walkę o fundusze pomagające wydobyć energię, która znajduje się pod nami.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (5):

Polska zasobna w geotemię

...
~Jędruś 2008-06-05 23:07:42


W polsce też można

...
~Ranger 2007-08-08 19:43:26


To tylko 10%

...
~Bogas 2007-07-25 16:11:08


To jest energia z Piekła...

...
~Krzych 2007-02-07 01:29:07

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę