Dodawanie komentarza

Do tematu: DNA ma więcej genów

DNA ma więcej genów

LiveScience/r.n. | 2006-11-25 05:10:37

Okazuje się, że wiele genów ma wiele swoich kopii zwanych "kolejnymi wariantami" - część z nich to prowadzące do wielu chorób mutacje - donoszą naukowcy.

Podczas gdy naukowcy długi czas myśleli, że geny występują w parach będących wzajemnymi kopiami,
naukowcy donieśli 23 listopada tego roku w publikacji magazynu Nature, że wiele genów ma trzy a nawet więcej kopii. Co więcej, owe wariancje dotyczą o wielu więcej genów, niż byśmy mogli wcześniej przypuszczać.

Ten typ zwielokrotnionej mutacji był często postrzegany jako przyczyna chorób genetycznych - dodają naukowcy.

Jaki jest związek chorób genetycznych z podziałem wariancyjnym genów jest jeszcze niewyjaśnione, jednakże eksperci mają już pewne spostrzeżenia w tej dziedzinie. Stworzyli mapę poszczególnych segmentów DNA.

"To pierwszej generacji mapa kolejnych wariancji ludzkiego genomu" - mówi jeden z badaczy, Stephen Scherer z Center for Applied Genomics w Szpitalu dla Chorych Dzieci w Toronto w Kanadzie.

Przez ostatnie dwa lata wiedzieliśmy tylko tyle, że istnieje duża liczba kopii tych samych genów.

"Ku naszemu zdziwieniu, znaleźliśmy 1400 wariancji pochodzących z 270 próbek genów. To więcej niż przewidywaliśmy" - dodaje.

Grupa Scherera stworzyła mapę analizując 270 genów ludzi z Europy, Afryki i Azji. Badacze znaleźli ponad 1447 wariancji genetycznych, badając tym samym ponad 20% ludzkiego kodu DNA. To oznacza, że zwielokrotnione kopie DNA są o wiele częstszym przypadkiem, niż wcześniej zakładano.

Zwielokrotnione geny mogą mieć poważny wplyw na funkcjonowanie naszego organizmu i mogą prowadzić do wielu chorób. Dopóki dopóty naukowcy nie poznają dokładnie roli dodatkowych genów w naszym organiźmie, tak będą one traktowane.

Bazując na najnowszych osiągnięciach nauki, już wkrótce naukowcy będą musieli od nowa prześledzic wpływ niszczących genów na nasze ciało. Może się bowiem okazać, że nie wszystkie z pozoru "złe" geny mają negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

Czas poddać wariacjom umysły [1]

...
~Rotten 2006-12-03 04:24:15

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę