Dodawanie komentarza

Do tematu: Eksperymentos

Eksperymentos

nauka.gildia.pl, YouTube/r.n. | 2006-10-19 09:58:07

Prawie każdy internauta widział już doświadczenie z mentosem oraz colą. Nie jedna osoba, zachęcona widowiskowym filmem próbowała powtórzyć doświadczenie. Początkowo popełniając błędy, które przekształciły spektakularne widowisko w wielkie rozczarowanie.

Na czym polega eksperyMENTOS? Jest to gwałtowna reakcja chemiczna, czy może w proces zamieszany jest wodór, jak to przeczytałem w jednej z internetowych dyskusji?

Proces gwałtownego wystrzelenia coli z butelki nie ma nic wspólnego z chemią i jest wyłącznie procesem fizycznym. Aby proces ten zrozumieć warto wyjaśnić kilka pojęć. Na początku, czym jest tak zwany roztwór przesycony. Wyobraźmy sobie pokój o powierzchni 12 m3 , który zamieszkują 2 osoby, mamy w tym momencie do czynienia z pokojem nasyconym, czyli w praktyce nie da się nikogo tam wcisnąć. Jednak studenci wiedzą, że można do takiego pomieszczenia wsadzić dodatkowo, na przykład 8 osób i mamy pokój przesycony. Stan panujący w pokoju jest niestabilny. Najmniejsze zaburzenie powoduje, że pokój zostanie bardzo szybko opuszczony. W takiej samej sytuacji znajduje się butelka coli.

Producent nasyca napój dwutlenkiem węgla. Wtłacza takie ilości CO2, że roztwór staje się przesycony. Każdy bodziec zaburzający powoduje wygazowanie się napoju. Zaburzeniem może być zwykły wstrząs butelki.

Takim zaburzeniem jest malutki cukierek mentosa. Pomimo, że w rękach czujemy, że jest gładki w rzeczywistości jest porowaty. Porowatość jest miarą zawartości pustych przestrzeni w materiale. Wrzucony mentos powoduje gwałtowne wydzielanie się gazowego CO2 na skutek kontaktu z jego mocno rozwiniętą powierzchnią. Podobne zjawisko można zaobserwować w kuflu piwa. Wprawne oko zauważy, że bąbelki gazu wydzielają się przede wszystkim na nierównościach szklanki oraz w miejscach, które są zabrudzone. Gwałtownie wydzielający się na powierzchni mentosa gaz powoduje pienienie się całego napoju a wąskie ujście tylko sprzyja erupcji napoju na zewnątrz.

Eksperyment wychodzi z każdym gazowanym napojem, a nie tylko z oryginalną Coca-Colą Light. Nawet napoje za 68 gr. (słownie: sześćdziesiąt osiem groszy) są równie wydajne jak prawdziwa Cola.

Proponuję także zmodyfikowany eksperyment, nosi on nazwą „Rocket Coke” . Do butelki napoju wrzucamy cała tubkę mentosów, bez opakowania papierowego. Następnie zakręcamy butelkę i tak mieszamy, aby mentosy wypadły ze sreberka, w które są zawinięte. Czekamy chwilę, luzujemy delikatnie nakrętkę i uderzamy o ziemię.

UWAGA!!! Nie robić tego w zamkniętych pomieszczeniach.

Zobacz film:


[html]


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Wypić colę do dna i połknąć-

...
~Rotten 2006-10-29 05:08:35


Niezła zabawa [1]

...
~cyc 2006-10-19 11:14:37

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę