Dodawanie komentarza

Do tematu: Czarna herbata na stres

Czarna herbata na stres

PAP/r.w. | 2006-10-08 17:36:43

Regularne picie czarnej herbaty pomaga szybciej wrócić do siebie po stresach dnia codziennego – zaobserwowali brytyjscy naukowcy. Czarna herbata działa poprzez wpływ na poziom hormonów stresu w organizmie.

Naukowcy z University College w Londynie przeprowadzili badania w grupie 75 młodych mężczyzn, którzy regularnie pili czarną herbatę. Na czas trwających 6 tygodni badań wszyscy musieli odstawić herbatę, kawę i inne napoje zawierające kofeinę.

Następnie podzielono ich na dwie grupy – jednej cztery razy dziennie podawano do picia filiżankę czarnej herbaty o aromacie owocowym, a drugiej grupie, kontrolnej – napój o identycznym smaku, zapachu i kolorze, ale pozbawiony aktywnych składników herbaty, poza kofeiną.

Członkowie każdej z grup mieli wykonać różne zadania. Na przykład mieli wczuć się w jedną z trzech stresujących sytuacji życiowych, jak utrata pracy, oskarżenie o kradzież w sklepie czy przeżycie wypadku w domu opieki. Badani mieli przygotować się do omówienia swojego przypadku przed kamerą.

Jak wykazały pomiary, zadanie spowodowało u wszystkich znaczny wzrost ciśnienia krwi, akcji serca i poziomu jednego z hormonów stresu – kortyzolu. Można więc powiedzieć, że test wywołał u wszystkich uczestników podobny poziom stresu. Potwierdziły to subiektywne oceny pacjentów.

Jednak 50 minut po wykonaniu testu u osób pijących herbatę poziom kortyzolu spadł średnio o 47 proc., podczas gdy w grupie pijącej jej substytut – zaledwie o 27 proc. Dowodzi to, że osoby pijące czarną herbatę szybciej dochodziły do siebie po stresach, niż osoby pijące jej substytut – komentują naukowcy.

Zaobserwowano też, że u pijących herbatę dochodziło do słabszej aktywacji płytek krwi – struktur, które biorą udział w procesie krzepnięcia i mają związek z ryzykiem zawału serca. Najważniejszym wnioskiem, jaki płynie z tych badań, jest fakt, że choć regularne picie czarnej herbaty nie zmniejsza przeżywanych przez nas codziennych stresów, to może nam pomóc w lepszym radzeniu sobie z nimi.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

Do tego herbata [1]

...
~H 2006-10-09 02:29:04

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę