Dodawanie komentarza

Do tematu: Zerwać z przeszłością

Zerwać z przeszłością

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-09-07 11:46:46

Badaczom udało się po raz pierwszy wymazać z pamięci długoterminowe wspomnienia oraz bezpośrednio zauważyć zmiany w mózgu w czasie nauki. Eksperyment ten został przeprowadzony na szczurach i może stanowić źródło potencjalnych korzyści dla ludzi.

Odkrycie to stanowi klucz do zrozumienia, jak wspomnienia mogą być wspomagane, np. gdy choroba dotyka pamięć (Alzheimer). Następne badania pomogą w zwalczaniu bólu, który normalnie nie mija. Przykładem może tu być ból neuropatyczny, przy którym ludzie posiadający umiarkowanie groźne kontuzje rąk czy stóp, nie radzą sobie. Ból przeciąga się, zamiast trwać tylko kilka godzin.

Naukowcy badali w różnych ośrodkach strukturę hipokampa, krytyczną dla ludzkiej pamięci. Trzydzieści lat temu odkryto istnienie stałego wzrostu siły połączeń (synaps), łączących komórki w hipokampie. Ten mechanizm uważa się obecnie za pomoc w formowaniu się pamięci.

Należy jednak zauważyć, że do tej chwili nie było dowodu potwierdzającego związek uczenia się i wzmacniania się synaps. Głównie dlatego, że zmian w hipokampie było mało i były one daleko od siebie.

Poprzez powstrzymywanie wzmacniania badaczom udało się wymazać wspomnienia długoterminowe u szczurów, bez wpływu na przyszłe uczenie się i pamięć krótką, co rzuca ostre światło na cały proces.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Alzheimerowi wymazać chorobę

...
~Rotten 2006-10-01 04:50:29


Zerwanie z przeszłością,

...
~luzak 2006-09-11 12:44:46


hmm

...
~padrino 2006-09-08 03:11:18

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę