Dodawanie komentarza

Do tematu: Hałas w oceanach

Hałas w oceanach

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-08-30 13:54:20

Populacja ludzi na świecie cały czas rośnie, nikogo nie dziwi więc fakt wzrostu poziomu hałasu w otaczającym nas środowisku. Naukowcy zajęli się unikalnymi badaniami oceanu, w wyniku których dowiedli, że również to specyficzne miejsce staje się coraz bardziej „hałaśliwe”.

Badacze z Instytutu Oceanografii Scripps w San Diego w Kalifornii pokazali zmiany, jakie zaszły w wodach otaczających wybrzeża Południowej Karoliny podczas kilkudziesięciu lat. Poziom hałasu w latach 2003-2004 był o 10-12 decybeli wyższy niż w latach 1964-1966. Średnio współczynnik natężenia dźwięku wzrastał więc o trzy decybele na dekadę.

Według Johna Hildebranda głównym sprawcą takiej sytuacji, a za razem produktem ubocznym, jest żegluga handlowa, a dokładniej liczba statków pływających po wodach naszego globu, ich większa prędkość oraz stosowany napęd mechaniczny.

Hałas wywoływany przez okręty przepływające przez północne tereny Pacyfiku podwoił swoją wartość w ciągu ostatnich trzydziestu ośmiu lat z 41 w 1965 r. na 89 decybeli w roku 2003.

Naukowcy Badania z roku 1960 zostały wykonane przy użyciu kablowego głośnika podwodnego. Obecnie wykorzystuje się do tego celu akustyczny pakiet rejestracyjny (ARP) pozwalający na wyeliminowanie odgłosów wielorybów, delfinów i innych zwierząt morskich.

Hildebrand stwierdził, że wpływ wzrostu hałasu na zwierzęta morskie jak dotychczas nie jest jeszcze znany. Dlatego też bardzo ważne jest pytanie: co można zrobić, aby je chronić?

Koniecznością może okazać się wytyczenie linii kursów statków jak najdalej od miejsc, gdzie koncentracja występowania zwierząt jest największa, a także zmniejszenie hałasu i odizolowania wrażliwych stworzeń.

Najnowsze badania przeprowadzone zostały w latach 2003-2004 na obszarze w okolicach wyspy San Nicolas Island, w odległości 160 mil na zachód od San Diego, a pierwsze obserwacje na tym obszarze przeprowadzono już w latach 1964-1966. Zajmowali się nimi Mark McDonald z towarzystwa Akustyki Wielorybów (Whale Acoustics) w Bellvue w Kolorado oraz John Hildebrand i Sean Wiggins z Instytutu Oceanografii Scripps.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (4):

Dr-WAL...e wiedzą!!! [3]

...
~ŚWITaNIE?C! 2006-08-30 18:16:52

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę