Dodawanie komentarza

Do tematu: Studenci na wyginięciu?

Studenci na wyginięciu?

PAP - Nauka w Polsce/r.w. | 2006-06-24 12:26:59

Musimy zmniejszać limity przyjęć, ponieważ odczuwamy spadek liczby kandydatów. Roczniki wyżu demograficznego już znalazły miejsca na uczelniach; zaczyna się okres walki o studenta - podkreśla kierownik Działu Nauczania krakowskiej AR Wacław Trojan.

Jak pisze "Dziennik Polski", z obserwacji pierwszych dni rekrutacji wynika jednak, że tłum kandydatów na studia w Krakowie będzie równie wielki, jak przed rokiem. Tylko nieliczne uczelnie zwiększyły limity przyjęć na najpopularniejsze kierunki.

Akademia Rolnicza zmniejszyła liczbę miejsc, choć nie narzeka na brak chętnych. Pracownicy akademii prognozują, że o jedno miejsce będą siś ubiegać średnio 3 osoby. Uczelnia przyjmie o kilkadziesiąt osób mniej niż w zeszłym roku. Limit miejsc na AR wynosi łącznie około 4 tysięcy, z czego połowa przypada na studia wieczorowe i zaoczne.

Politechnika Krakowska przyjmie o 200 osób mniej niż ubiegłego lata na Wydział Mechaniczny, zwiększając zarazem limity na popularny Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Środowiska. Łącznie na studia stacjonarne, zaoczne i wieczorowe dostanie się blisko 5 tys. osób.

Uniwersytet Jagielloński przygotował na studiach I stopnia łącznie ok. 11 tys. miejsc, z czego ok. 6,2 tys. na studiach stacjonarnych - blisko 200 więcej niż w ubiegłym roku. Władze UJ nie podjęły decyzji o zwiększeniu limitu na najbardziej popularnych kierunkach - filologiach orientalnych, anglistyce lub psychologii. "Uniwersytet musiałby zatrudnić dodatkową kadrę naukową" - tłumaczy rzecznik UJ Katarzyna Pilitowska.

Oblegane kierunki filologiczne nie zostaną również rozszerzone na Akademii Pedagogicznej, choć władze uczelni zwiększyły limit przyjęć do około 6 tys. miejsc. Akademia Ekonomiczna przygotowała na studiach stacjonarnych 500 miejsc więcej niż w ub. r. - ogółem ponad 2,5 tys. Liczba miejsc została jednak zmniejszona na popularnej informatyce i ekonometrii oraz na zarządzaniu i marketingu. Ogółem na maturzystów czeka 1750 miejsc na krakowskich wydziałach akademii oraz po 120 w filiach w Staszowie i Dębicy.

Niekorzystnych prognoz demograficznych nie boją się włodarze Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy liczą na wzrost popularności kierunków technicznych. AGH przygotowała dla kandydatów na studia stacjonarne, wieczorowe i zaoczne blisko 9 tys. miejsc, czyli o tysiąc więcej niż w ubiegłym roku.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (4):

gówno prawda, w rzeszowie

...
~student 2007-01-13 10:13:11


A az granica jak ktos chce to [1]

...
~am 2006-12-01 16:57:49


Wszyscy wymrzemy w końcu

...
~Rotten 2006-06-25 04:59:32

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę