Dodawanie komentarza

Do tematu: Piramidy w Bośni

Piramidy w Bośni

własne, TVP/r.n. | 2006-04-23 14:13:21

W miniony piątek w środkowej Bośni ekipa archeologów przystąpiła do prac nad trzema tajemniczymi wzgórzami w pobliżu wsi Visoko, około 30 km na północ od Sarajewa.

Wykopaliska rozpoczęto przy wielkim zainteresowaniu mieszkańców w pierwszej z 10 wybranych stref o powierzchni 20 na 50 metrów, u stóp dwóch wzgórz pokrytych roślinnością.

Pomysłodawcą wykopalisk jest Bośniak Semir Osmanagić, który w końcu 2005 roku przeprowadził pierwsze poszukiwania w okolicy wzgórz, które swoim kształtem rzeczywiście przypominają piramidy. Jest on przekonany, że są to dzieła tajemniczej cywilizacji, wzniesione z bloków ciętego kamienia. W skład ekipy wchodzą również archeolog i geolog.

Poszukiwacze piramid twierdzą, że ze zdjęć satelitarnych okolicy wynika, iż oba wzgórza o wiele szybciej ulegają wychłodzeniu niż ich otoczenie, co może wskazywać, że wewnątrz wzgórza są puste.

Według Osmanagicia cztery boki piramidy usytuowane są zgodnie z kierunkami świata. Odkrywca bośniackich piramid twierdzi, że przypominają one słynne piramidy w Meksyku i dlatego większą nazwał "Bośniacką piramidą Słońca", a mniejszą - Księżyca.

"Odkryto pierwsze ściany piramid" - mówi Osmanagić.
"Jak widzimy, powierzchnia jest perfekcyjnie płaska. To jest jeden z dowodów materiałowych, na którego podstawie możemy przypuszczać, że rozmawiamy o piramidach" - dodaje.

Osmanagić przypuszcza, że jedna z odkrytych piramid może być...o 1/3 wyższa od największej piramidy w Gizie (Egipt).

U podnóża piramid archeolodzy odnaleźli wielkie kamienne płyty, które zakrywają wejścia do tajemniczych tuneli.

Prace wykopaliskowe mają kosztować ok. 125 tys. euro i będą prowadzone około 200 dni. Pierwszych rezultatów odkrywcy piramid spodziewają się już za trzy tygodnie.

Więcej informacji:
Piramida Sunca


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Japońskie wycieczki już grzeją [2]

...
~Rotten 2006-04-23 14:38:46

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę