Dodawanie komentarza

Do tematu: Choroba Trade

Choroba Trade

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-04-12 17:48:38

Naukowcy ostrzegają, że firmy farmaceutyczne celowo wymyślają choroby, aby zwiększyć sprzedaż swoich produktów.

Według czasopisma The Public Library of Science Medicine "chorobotwórstwo" lansuje nieistniejące choroby i wyolbrzymia problemy w celu zwiększenia zysków. Naukowcy z Uniwersytetu Newcastle w Austrii twierdzą, że firmy takie w pewnym stopniu narażają zdrowie ludzi na ryzyko. Oskarżani jednak zdecydowanie zaprzeczają stawianym zarzutom.

Raport, który opracowali David Henry i Ray Moynihan, krytykuje próby przekonania Amerykanów, że 43% kobiet żyje z dysfunkcjami seksualnymi. Twierdzą również, że czynniki ryzyka takie jak wysoki cholesterol i osteoporoza są przedstawiane jako choroba, natomiast rzadkie schorzenia, na przykład zespół niespokojnych nóg czy łagodne problemy z syndromem nadwrażliwości jelit, bywają wyolbrzymiane.

Stosowane przez producentów leków kampanie na rzecz poprawy świadomości zdrowotnej mają przeważnie na celu zwiększenie sprzedaży, a nie faktyczną edukację ewentualnych zainteresowanych o niezbędnej profilaktyce czy też o metodach utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Dlatego też badacze nawołują lekarzy i pacjentów, aby byli świadomi taktyk stosowanych w celach marketingowych. Profesjonalni lekarze i odpowiednie grupy wsparcia mogą przynieść pacjentom więcej pożytku niż zainteresowane zyskami koncerny. Niestety ludzie zbyt często ulegają manipulacjom bezwzględnego przeciwnika.

Rozwikłanie tego zjawiska może okazać się najlepszym sposobem zrozumienia jego fenomenu. Richard Ley ze Stowarzyszenia Brytyjskiego Przemysłu Farmaceutycznego twierdzi, że badacze skupili się na centrum Ameryki, gdzie przemysł ten ma więcej swobody w promocji swoich produktów. Według niego sprawa wygląda inaczej w Anglii, gdzie dostęp do reklamy jest znacznie ograniczony, tak więc ekstrapolacja zjawiska na ten kraj nie jest rzeczą właściwą. Uważa również, że mówienie o wymyślaniu nie jest w porządku. Do lekarzy należy bowiem decyzja o wyborze terapii, a nie do producentów.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę